„Zdražují se zejména atraktivní tituly jako jsou například ženské romány, sci–fi a fantasy, které jsou v současné době mezi našemi čtenáři v oblibě,“ vysvětlila Vyoralová. Podle jejích slov je kromě jmenovaných žánrů zájem také o počítačovou a válečnou literaturu a díky Menzelovu filmu mizí z pultu také Hrabalova kniha Obsluhoval jsem anglického krále. Ale o „chytrou“ literaturu není příliš velký zájem.
„Měly by také chodit více maminky s dětmi, protože pokud se děti nenaučí mít rády knihy už v ranném věku, později se to už těžko naučí,“ dodala.
Zkušenost děčínské knihovnice v podstatě potvrzuje také Lída Zavadilová z varnsdofského knihkupectví Disk. Nemyslí si ale, že by zásadní roli hrála cena knih. „Domnívám se, že menší zájem vyplývá také z toho, že pro mnohé, zejména mladé lidi, je daleko atraktivnější třeba internet,“ řekla Zavadilová.
Na návštěvnost si ale nestěžují v Rumburku. „Zákazníků je sice trochu míň, ale to je začátkem roku běžné,“ sdělila Eva Dokoupilová. V jejich knihkupectvích se nejlépe prodávají mapy, cestovní knihy a také román Jsem prostě sudeťák od rumburského rodáka Rudolfa Smittnera.
Také Děčínské knihkupectví v Tržní ulici nabízí mimo jiné regionální literaturu, o kterou je mezi čtenáři zájem. „Děčín se může pochlubit množstvím autorů. Ale mezi nejprodávanější knihy patří zejména jazyková literatura, literatura faktu a samozřejmě také dětské knihy,“ uvedla vedoucí největšího knihkupectví v Děčíně Hana Andrášová. Podle jejích slov je mezi lidmi zájem také o zákoníky a turistické průvodce. O čtenáře nemá strach. „Každá generace má své knihy, ke kterým si cestu najde,“ dodala.