„Sám není schopen potřebné prostředky na obnovu zajistit, ale nechce dát k převodu souhlas a církevní památku tak odsuzuje k zániku,“ zlobil se Vladimír Puchýř, šéf občanského sdružení Dolní Žleb. To už pět let bojuje za záchranu svatostánku zapsaného v ústředním registru památek České republiky. Zatím se podařilo z peněz ministerstva kultury zajistit částečnou opravu střechy. Celková oprava kostela si ale podle odhadu vyžádá více než osm milionů korun.
Koky k nápravě neprozradí
Páter František Jirásek nechtěl záležitost příliš komentovat. „Dělám kroky k tomu, abych potřebné peníze na opravu získal,“ hájil se. Co konkrétně až dosud ve prospěch kostelíka učinil a kdo by měl záchranu financovat, to prozradit nechtěl. „Budu se o tom bavit až poté, co se podaří v opravách pokračovat. Mohlo by to být ještě letos, takže tu situaci za dramatickou nepovažuji,“ dodal páter Jirásek. Z jeho slov bylo přitom zřejmé, že spoléhá víceméně na milodary.
„Bohužel už jsme se přesvědčili o tom, že dobročinnost se v tomto případě nesetkala s příznivým ohlasem. Finanční sbírka, kterou jsme před třemi roky na záchranu kostelíka vyhlásili, vynesla jen pár tisíc korun,“ reagoval šéf dolnožlebského sdružení.
Vikář je z pátera nešťastný
Litoměřické biskupství možnost převodu kostela do majetku Děčína uvítalo. „Jsem nešťastný z toho, že správce farnosti zůstává nadále neústupný a nechce k tomu dát souhlas,“ posteskl si generální vikář litoměřické diecéze Karel Havelka. Připomněl, že v jiných případech má církev s převodem svatostánků do majetku měst a obcí většinou dobré zkušenosti. „Nemohu na pana Jiráska vyvíjet nějaký nátlak, ale zároveň jeho určitou tvrdošíjnost nechápu,“ dodal vikář.
Osud dolnožlebského kostela není děčínskému magistrátu lhostejný. „Je to ale majetek spravovaný církví. Máme spoustu neopravených památek a je proto pochopitelné, že nechceme investovat do objektu, který město nevlastní,“reagoval děčínský primátor Vladislav Raška.