Zábava se skupinou Malvas na Lidové zahradě, komentované prohlídky nebo vzpomínkové odpoledne pro bývalé zaměstnance jedné z kdysi největších textilních továren v Česku. Oslavy stovky let od založení firmy Elite začaly ve Varnsdorfu ve čtvrtek a budou pokračovat až do soboty. „Oslovila mě producentka Tereza Swadoschová, která z Varnsdorfu pochází a kde žije její rodina s nápadem na projekt ve Varnsdorfu, který by propojil různé generace a skupiny lidí, kteří zde žijí. Zaujala mě velkolepá a dramatická historie města i to, jak se proměnilo poté, co se postupem času rozpustily velké podniky, které po dekády tvořily pilíře zdejšího života,“ popisuje prvotní impuls k uspořádání velké akce Kateřina Šedá, která má za sebou například i výstavu v Tate Modern v Londýně.

Během příprav se zjistilo, že pro mnoho skupin lidí se zánikem velkých provozů zmizely i možnosti setkávání se, rytmus společenského života i jistota vztahů velkých kolektivů, které v továrnách pracovaly. A právě ten jim chtěli pořadatelé alespoň dočasně vrátit. „Jako umělkyně se snažím o obnovování, proměnu či vytváření nových vazeb mezi lidmi. Ve Varnsdorfu jsem hledala způsob, na čem postavit projekt, který by lidi opět přivedl k sobě navzájem a město oživil. Ve výsledku jde v našich životech hlavně o vztahy s druhými lidmi, na tom se celé dějiny lidstva ani v daleké budoucnosti nic nemění,“ vysvětluje Šedá, která se s Elitkou poprvé seznámila během dne otevřených dveří pořádaných novým majitelem areálu.

Kunertovy závody ve Varnsdorfu vyrostly v punčochářské impérium.
Varnsdorfské Kunertovy punčochy nosily ženy po celém světě

Nejnáročnější částí příprav bylo oslovit bývalé Eliťáky, jak si zaměstnanci textilky říkali. Po Varnsdorfu a Krásné Lípě rozmístili boxy, kam se mohli sami přihlásit. Postupně pak získávali další kontakty, dohromady se sešli se stovkami lidí. Dorazit by mělo podle přihlášek 600 bývalých zaměstnanců, někteří i s partnery. Podle vzpomínek bývalých zaměstnanců byl pro ně postupný konec firmy, který začal v 90. letech, poměrně traumatizující. S firmou totiž byly mnohdy spojené celé rodiny, často i po generace. „Nikdo jim nevysvětlil, co se děje, končili ze dne na den, nikdo se s nimi nerozloučil. To byl nejsilnější moment, bylo to hodně emotivní. Proto jsem se rozhodla, že oslavy budeme koncipovat jako poslední směnu, kdy znovu půjdou poslední den do práce a rozloučíme se s nimi důstojným způsobem,“ přibližuje hlavní bod oslav kulatého jubilea. Kromě hudby na příchozí bude čekat také bufet nabízející občerstvení z dob, kdy zažívala továrna svou největší slávu. Kromě gothaje nebo párků na tácku nebude chybět ani Eliťácká jedenáctka, kterou pro tuto příležitost uvařil pivovar Konrad z Vratislavic nad Nisou.

Do programu Šedá zapojila také místní školy, které se podílí nejen na programu přímo v Elitce, ale také tématicky vyzdobily výlohy na Národní ulici. Pořadatelé také vyhlásili pro školáky soutěž, jejímž cílem bylo vyfotit se s co nejvyšším počtem bývalých zaměstnanců Elite.

Poslední směna je určena předem registrovaným lidem, pro širokou veřejnost jsou určené především komentované prohlídky a přednášky historiků nebo promítání ve varnsdorfském kinu.

Schindlerova pletárna funguje bez přestávky 170 let.
Svetry z Krásné Lípy nosí i švýcarští pošťáci, v Schindlerce navazují na tradici

Dějiny později slavné firmy se začaly psát ještě před první světovou válkou, kdy si matka Julia Kunerta Maria otevřela malou pletařskou dílnu. Skutečná firma ve Varnsdorfu vznikla až v roce 1924, kdy Julius Kunert starší založil společnost Kunert a synové, ve které kromě Julia juniora byl také jeho bratr Heinrich. V té době měla firma pouhých 18 zaměstnanců, v příštích letech ji ale čekal raketový růst a vypracovala se na největšího výrobce punčochového zboží v Evropě. Před druhou světovou válkou pro Kunertovi pracovalo až pět tisíc lidí.

Po roce 1989 přišel postupný zánik firmy, definitivně skončila loni. Nepřestala se ale psát historie značky Elite, kterou před rokem 1989 znala každá žena v tehdejším Československu. Značku samotnou a i řadu strojů odkoupila Schindlerova pletárna v Krásné Lípě, která se snaží kdysi slavnou značku opět oživit. Převzala také část zaměstnanců. Její majitel Martin Veselík se zúčastní jak poslední směny, tak i oslav na Lidové zahradě. Právě v Krásné Lípě se punčochy vyrábí nepřetržitě 170 let, nejdéle v Česku.

Mohlo by vás také zajímat: Rybička pluje dětskými kapsami přes 100 let. Jak se vyrábí legendární nožík

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura