Letošní léto patří na Děčínsku k nejtragičtějším za poslední roky. Během dvou měsíců vyhasly na zdejších silnicích čtyři lidské životy. Za celý loňský rok na Děčínsku při dopravních nehodách zemřelo devět lidí.

Zatím poslední tragická nehoda se stala v úterý brzy ráno nedaleko Šluknova, kdy mladý řidič havaroval na silnici mezi Šluknovem a Rumburkem. Při jízdě nezvládl řízení, vylétl ze silnice a narazil do stromu. Na následky zranění na místě zemřel. A to i přesto, že byli záchranáři na místě vážné dopravní nehody během pouhých několika minut.

„Posádka začala muže po vyproštění resuscitovat. Muž ale utrpěl zranění neslučitelná se životem," uvedl mluvčí krajské záchranky Pavel Šebesta.
Podle dopravních odborníků se na podobných nehodách často podílí právě nízký věk řidičů.

„Často jsou nevyježdění. Mají sice rychlé reakce, ale mnohdy špatné. Navíc si řada z nich myslí, že jsou nezranitelní a podle toho jezdí," říká dopravní odborník Jan Pechout z BESIPu.

Téměř přesně po týdnu přišel o život na Šluknovsku další člověk. Minulý týden ve výběžku totiž zemřela žena poté, co auto, v němž jela jako spolujezdkyně, smetl vlak na železničním přejezdu na okraji Rumburku. Další dva lidé po srážce skončili s těžkými zraněními v liberecké a ústecké nemocnici.

Podle místních lidí je přejezd k vyhledávané turistické lokalitě nebezpečný. A to 
i přesto, že je vybaven signalizačním zařízením, které bylo podle Drážní inspekce v době nehody v provozu. Někteří proto mluví o tom, že by měl být přejezd osazen i závorami.

Tragická nehoda na železničním přejezdu byla na Děčínsku letos zatím jediná, další tři lidé, z toho dva motorkáři, zemřeli buď vlastní vinou, nebo po srážce s autem.

„Léto je na silnicích každoročně rizikovější. Vyjíždí mnohem více lidí, mnohdy příležitostných řidičů. Navíc se na vyšším počtu aut projevuje i turistický ruch," říká Jan Pechout.

Jeden z motorkářů zahynul v červnu na silnici mezi Děčínem a Ústím nad Labem, kterou považuje řada řidičů za poměrně nebezpečnou. Velké množství řidičů si zde totiž neláme hlavu s dodržováním rychlosti. To se stalo osudným například loni v lednu dvojici mladých mužů, kteří jeli od Děčína na Ústí. U Dobkovic 
u místního hřbitova nezvládl řidič ve vysoké rychlosti řízení a zcela zničil své auto, motor našli hasiči asi patnáct metrů daleko od trosek osobáku. Kromě dvou mrtvých si nehoda vyžádala i dvě těžká zranění.

Co bylo příčinou zatím poslední, tedy úterní, tragické nehody na Šluknovsku, zatím policie netuší.

„Jelikož se policistům nepodařilo provedeným šetřením v místě události zajistit potřebné informace k objasnění neštěstí, obracíme se na veřejnost s prosbou o pomoc. Policisté nevylučují možnosti, že muž byl v době události na cestě od přátel či ke svým blízkým," uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová s tím, že kdo má k nehodě jakékoliv informace, ať se obrátí buď na tísňovou linku 158, nebo na policii.