„Na dražbu nikdo nepřišel, o dalším postupu nyní bude rozhodovat rada a zastupitelstvo," říká náměstek děčínské primátorky Jiří Anděl.

Že se dražby nikdo nezúčastní, bylo jasné již před jejím začátkem. Zájemci totiž museli složit více než milionovou kauci. A v úterý ráno, kdy se neúspěšná dražba konala, žádná kauce na městském účtu nebyla.

Přesto radnice nabídku na odprodej hotelu v uplynulých dnech dostala. Jenže ta byla výrazně nižší, než cenou, kterou zastupitelé schválili jako nejnižší možnou.

Nyní tak s největší pravděpodobností Děčín cenu za bývalý hotel sníží. Zda bude cena snížena na úroveň písemné nabídky, kterou Děčín obdržel, bude jasné možná již tento týden. Ve čtvrtek totiž zasedá městské zastupitelstvo a je možné, že zastupitelé tento bod v programu mít budou.

„Následně chceme opět dát pro případné nabídky dostatek času, aby nás nikdo nemohl napadnout, že je prodej uspěchaný a případní zájemci neměli čas na to, aby se seznámili se všemi podklady," dodává Anděl s tím, že další kolo dražby by se mohlo uskutečnit nejpozději na konci srpna.

O prodej rozsáhlého areálu bývalého hotelu na Maxičkách se snaží Děčín již od roku 2007, kdy zveřejnil záměr prodeje. Za devět let se ale prodej areálu dotáhnout do konce nepodařilo. Jedním z důvodů byla i vysoká cena. Ta byla podle usnesení zastupitelstva z roku 2007 27 milionů korun.

Radnice si proto nechala udělat nový posudek. Zastupitelstvo následně schválilo nový záměr prodeje za 23,1 milionu korun.

Jednou z podmínek pro případného kupujícího je zachování koupání pro veřejnost v rybníku, který je součástí areálu. Ten se totiž stal oblíbenou oddychovou zónou, o kterou by město přišlo, pokud by si pro prodej nestanovilo tuto podmínku. Lidé z Děčína se sem přitom rádi jezdí koupat.

Hotelový komplex v bývalé lesnické osadě byl vyhledávaný již za první republiky. Po druhé světové válce jej získal stát a bylo v něm například rekreační středisko ministerstva vnitra. Po roce 1989 se postupně přes stát a kraj dostal hotel na Maxičkách do vlastnictví města.

V následujících letech bylo na Maxičkách několik nájemců. Tomu poslednímu, firmě Golden Hells, magistrát v závěru loňského roku vypověděl kvůli dluhům na nájemném smlouvu. Nájemce ale tvrdí, že nemohl areál řádně využívat, a proto přestal platit nájemné.

Po několika letech nevyužívání se do areálu navíc pustili zloději. Ti minulý týden způsobili škodu přes sto tisíc korun, zaměřovali se především na nejrůznější kovy.

Strážníci společně s kriminální policií vytipovali několik podezřelých, kteří by mohli mít krádeže na svědomí.
„Nakonec jsme se přiklonili k jednomu podezřelému a šli jsme pro něj téměř najisto," uvedl strážník Václav Němeček, který zloděje na místě zadržel.

Strážník se při kontrole v areálu skryl a čekal, až si zloděj půjde pro věci, které si při předešlé krádeži připravil.

„Chvilku po desáté hodině se objevil na místě. Žádný odpor nekladl a hned na místě se ke všemu přiznal," doplnil Němeček.