Desítky tisíc korun musela svým klientům vracet děčínská Slunečnice. Peníze od nich vybírala za služby poskytované v Centru sociální rehabilitace. Šlo přitom spíše o symbolické částky od dvaceti do padesáti korun požadované za návštěvu zájmových kroužků nebo účast na jiných aktivitách.
„Povinnost vracet peníze vznikla poté, co jsme se zaregistrovali mezi poskytovatele sociálních služeb. Neregistrovaní poplatky vybírat mohou bez omezení. Naše občanské sdružení by se ale dostalo do nemalých problémů, kdybychom peníze od uživatelů služeb požadovali dál a nebo dříve zaplacené úhrady nevrátili,“ vysvětlila šéfka děčínské Slunečnice Šárka Dostálová.
Nový zákon o sociálních službách funguje od počátku loňského roku. Stát dal zdravotně hendikepovaným lidem přímým vyplácením peněz možnost, aby si sami vybrali, kdo jim zajistí potřebnou péči. Organizace, které se zaregistrováním a splněním dalších požadavků stanou poskytovateli sociálních služeb, pak dostaly ujištění, že jejich činnost bude dotovat buď státní a v některých případech i rozpočet krajských samospráv. Jenže samotná praxe je daným příslibům hodně vzdálená. Dochází k výraznému krácení dotací a ty přislíbené chodí se zpožděním.
„Na celoroční poskytování služeb jsme žádali dva miliony a dvě stě tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí náš požadavek zkrátilo na polovinu a první část dotace jsme místo v polovině února dostali až koncem března,“ připomněla šéfka Slunečnice.
Ve svízelné finanční situaci přitom ještě nastala povinnost vracet dříve vybírané poplatky.
„Šlo o celkovou částku přes třicet tisíc. Někteří uživatelé služeb si peníze nechali vrátit, ale většina rodičů se zachovala fantasticky. Peníze nám ponechali jako sponzorský dar,“ připomněla Ivana Fryčová, vedoucí Centra sociální rehabilitace.
V centru se klienti učí zvládat některé úkony a činnosti, se kterými by si kvůli svým zdravotním hendikepům bez pomoci druhých sami poradit nedokázali. Zajištění takové péče přitom nejenže stát nedokáže dotačně garantovat, ale ještě neziskové organizace coby poskytovatele služeb zákazem vybírání symbolických poplatků žene do existenční záhuby.
„Vím o těchto problémech a chci o nich jednat s ministrem Petrem Nečasem,“ uvedl poslanec za děčínský region Vladimír Šoltys. V záležitosti je zaangažovaný i senátor Josef Zoser.
V situaci, kdy ještě stále není možné čerpat například peníze z Evropských sociálních fondů, doplácejí na špatně fungující dotační systém státu zatím poskytovatelé sociálních služeb. Brzy to ale mohou být samotní jejich uživatelé.
„Navrhneme založení organizace hájící zájmy neziskových poskytovatelů i uživatelů sociálních služeb v České republice. Jednak nám došla trpělivost, ale také není co ztratit, protože sociální systém zajišťovaný tak, jak je tomu dnes, se nejspíš brzy ocitne před krachem. Jestli to státní úředníci nevědí, tak jim to vzkazuji,“ rozčiloval se Martin Zíka, který vede grafickou dílnu děčínské Slunečnice.