Agentura AP i televize NBC a CNN skoro čtyři dny po uzavření volebních místností vyhodnotily, že bývalý viceprezident ovládl hlasování i v klíčovém státě Pensylvánie, a má tak zajištěnou většinu ve sboru volitelů. 

Biden strávil podle CNN dopoledne s rodinou ve svém domě v Delaware. Zde se také dozvěděl o svém vítězství. K Američanům promluví dnes večer.

Úspěch demokratů v letošní prezidentské volbě přináší vícero historických milníků. Biden se ve věku 77 let stal nejstarším vítězem v dějinách volby hlavy státu v USA. Do Bílého domu s ním půjde jako viceprezidentka dosavadní senátorka Kamala Harrisová, která se stává první ženou a Afroameričankou v dané funkci.

Takto vypadal první hovor nového prezidenta s jeho viceprezidentkou. "Zvládli jsme to Joe. Budeš příštím prezidentem Spojených států," řekla do telefonu Harrisová.

Většina velkých amerických médií dnes ráno Bidenovi přisuzovala 253 hlasů tzv. volitelů, které v americkém volebním systému rozhodují o vítězi. Na celkový triumf je zapotřebí minimálně 270 volitelských hlasů, přičemž za vítězství v Pensylvánii si jich Biden připsal 20.

V okamžiku, kdy média ohlásila verdikt ohledně výsledku v klíčovém severovýchodním státě a tedy i v celém souboji o Bílý dům, bylo v Pensylvánii sečteno 98 procent odhadovaného počtu odevzdaných hlasů. Biden měl v neúplných výsledcích navrch o půl procentního bodu, což odpovídalo více než 30 000 hlasů. Jeho náskok se s postupujícím časem zvyšoval.

Americký prezident Donald Trump
ON-LINE: Odkdy hloupá média určují, kdo je prezident? Trump kritizoval novináře

Jako první nové hlavě USA pogratuloval irský premiér Micheál Martin. Druhý byl kanadský premiér Justin Trudeau.

Právníci současného prezidenta se k oznámení vyjádřili na plánovaném brífinku. "Hlasovací lístky mohl vyplnit a poslat naprosto kdokoliv. Podle našich zdrojů už z dálky vypadaly velice podezřele, republikáni se na ně neměli šanci podívat zblízka. Celé to považujeme za skandální," uvedl Trumpův tým.

Bidenovo vítězství média oznámila jen několik desítek minut poté, co se současný prezident Donald Trump na twitteru již podruhé prohlásil za vítěze voleb.

Letošní prezidentská volba zdaleka není u konce

Takto zareagoval na nejnovější vývoj prezident Trump, který podle všeho jako první šéf Bílého domu od roku 1992 neobhájil mandát. "Prostým faktem je to, že volby zdaleka nejsou u konce," uvedl prezident v komuniké. Média podle něj "nechtějí, aby byla odhalena pravda". Trump se v prohlášení zmínil o možném přepočítání hlasů v některých státech i o soudních sporech o regulérnosti voleb.

Prezident ve svém dnešním prohlášení avizoval přepočty hlasů v některých státech a naznačil, že bude výsledky nadále napadat u soudů. Analytici ale míní, že Trump má mizivou šanci na zvrácení výsledku, ať už skrze přepočty nebo prostřednictvím žalob.