V centru Lucku se dnes ráno zmocnil autobusu s dvaceti lidmi muž vyzbrojený útočnou puškou a výbušninou. Celý den se ho pak vyjednávači snažili přimět k tomu, aby rukojmí propustil a vzdal se, ale marně. Teprve večer únosce pustil tři zadržované, starší ženu, mladistvého chlapce a těhotnou mladou ženu.

Nedlouho poté zasáhl speciální policejní oddíl. Podle médií nejprve vozidlo opustili rukojmí a následně policisté zajistili pachatele. Ministr vnitra Arsenij Avakov pak na briefingu ujistil, že všichni rukojmí jsou v bezpečí a nikdo nebyl zraněn.

Podle kanceláře hlavy státu se únosce vzdal po zveřejnění požadovaného vzkazu prezidentem na facebooku. Zelenskyj nahrál šest vteřin trvající příspěvek, v němž řekl: "Každý by měl vidět film Pozemšťané z roku 2005." Po propuštění rukojmích byl vzkaz ze sociální sítě zase odstraněn.

"Patnáct let mě napravují, ale nenapravili, naopak - stal jsem se ještě více tím, kým jsem," citoval Gerašenko výňatek z knihy. 

Zelenskyj nahrál vzkaz na sociální sítě

Pozemšťané je dokumentární film, který se zabývá zneužíváním zvířat pro lidské účely. Snímek, který je poskládán z velkého množství záběrů pořízených skrytou kamerou, natočil ekologický aktivista a ochránce zvířat Shaun Monson. Dokument se zabývá tématy rasismu, sexismu, druhové diskriminace a práv zvířat.

Náměstek ministra vnitra Anton Heraščenko sdělil, že pachatel sám zavolal na policii v 9:25 (8:25 SELČ) a představil se jako Maxym Špatný. Tvrdil, že je ozbrojený a že v autobuse je nastražená výbušnina, žádná se ale po skončení osvobozovací akce nenašla. "Podezřelým je Maxym Kryvoš, narozený v roce 1975 v Orenburgské oblasti v Rusku," upřesnil posléze Heraščenko na facebooku. Kryvoš byl podle něj dvakrát odsouzen, dohromady si odpykal asi deset let za mřížemi za řadu těžkých zločinů.

Kryvoš na sociálních sítích ustavičně opakoval, že je "nespokojený se systémem" v zemi. Vznesl také různé ideologické požadavky na politiky, funkcionáře a soudce, napsal deník Ukrajinska pravda.

Ozbrojenec podle agentury Interfax-Ukrajina také zveřejnil video, na kterém muž se zkrácenou verzí útočné pušky kalašnikov v ruce ohlašuje "den antisystému" a nabádá "neobelhávejte se a slavte pravdu". Úřady podle agentury potvrdily, že na videu je skutečně pachatel, záznam byl však z webové platformy YouTube zanedlouho odstraněn.

Kryvoš při vyjednávání odmítal rukojmí propustit. Byl přitom neústupný a odmítal se vzdát i přes naléhání své ženy a známých, s nimiž ho policie telefonicky spojila.

Internetová média v Lucku tvrdila, že únosce požaduje, aby šéfové soudů, ministerstev, prokuratury, parlamentu a církví nahráli na YouTube video, ve kterém by přiznali, že právě oni jsou teroristé. "Pravda ze 24 úst zachrání stovky životů," vzkázal s tím, že druhou improvizovanou bombu schoval na jiném místě Lucku s velkou hustotou obyvatel. Město má více než 200.000 obyvatel.