Patřil k nejvýraznějším českým filmařům. Vorlíček se narodil 3. června 1930. Již v 17 letech měl jasnou představu o tom, že chce být režisérem. Když ho poprvé nevzali na FAMU, šel rovnou na Barrandov a dostal se do štábu režiséra Martina Friče.

Po roce už Vorlíčka na FAMU přijali, školu absolvoval v roce 1956. Na Barrandov se pak vrátil a zaměstnán tam byl až do roku 1992. Jako samostatný režisér debutoval v roce 1960 snímkem pro děti Případ Lupínek.

Parodie

Do širokého povědomí Vorlíček vstoupil parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii?, kde s filmem propojil typické kresby Káji Saudka. Na tomto filmu začala také spolupráce kongeniální dvojice Václav Vorlíček - Miloš Macourek. K jejich nejslavnějším filmům patří Pane, vy jste vdova!, Dívka na koštěti, Což takhle dát si špenát, Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách či Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko.

K setkání obou těchto velikánů českého filmového průmyslu přitom došlo poněkud náhodou.

„Jednou jsem jel vlakem na první ročník filmového festivalu do Zlína, tehdejšího Gottwaldova. Macourek tam jel se mnou, to jsme se ještě neznali, a něco jedl. Tehdy tam cesta z Prahy trvala sedm hodin a ve vlaku nebyl jídelní vůz. Já jsem na Macourka vrhnul hladový pohled a on mi nabídl svačinu, kterou mu připravila jeho manželka,“ vzpomínal Vorlíček v rozhovoru, který poskytl Deníku z kraje roku 2018.

Přečtěte si jeden z posledních rozhovorů oblíbeného režiséra:

Nelze zapomenout také na jejich televizní tvorbu. Do paměti nejen českých diváků se zapsaly úspěšné pohádkové seriály Arabela a Arabela se vrací. Populární byly také sci-fi seriály Létající Čestmír a Křeček v noční košili.

Spolupráce s Milošem Macourkem zavedla Václava Vorlíčka častokrát na území tehdejšího západního Německa. V důsledku toho se pak oba dva ocitli v hledáčku StB.

Úspěch Popelky přerostl za hranice ČR  

Slavná pohádka Tři oříšky pro Popelku se stala v sedmdesátých letech mezinárodním hitem a je uváděna dodnes v mnoha evropských televizích, velmi populární je třeba v Německu a ve Skandinávii. 

Vzhledem k jejím častým reprízám si však Vorlíček vůči této pohádce během let vypěstoval dokonce jistou dávku averze.

„Viděl jsem ji už tolikrát na různých akcích, že jsem si posledně říkal: „No, zas ta… Popelka!“ Já to tedy říkal jinak, ale to tady nemůžu opakovat,“ přiznal se tehdy režisér.

V roce 2017 získal na filmovém festivalu v Karlových Varech cenu za umělecký přínos české kinematografii. Zaplněný sál ho tehdy odměnilo za jeho celoživotní práci dlouhým potleskem vestoje. „Musím přiznat, že při práci na všech filmech jsem se výborně bavil,“ řekl tehdy publiku.

Český film truchlí

Vorlíčkova smrt zasáhla i řadu jeho filmových kolegů, mezi nimi například režiséra Jana Hřebejka.

Režisérka Alice Nellis na Vorlíčkově práci obdivovala především to, že jeho filmy dokázaly pobavit jak děti, tak dospělé. "Tolik generací vyrůstalo na jeho filmech a doteď se jim dokážou lidí smát… A ten smích je něco, co v dnešní době všichni hrozně potřebujeme," řekla ČTK.

Za obsazení do životní role vděčí zesnulému Vorlíčkovi Patra Černocká, která stvárnila postavu Saxany v oblíbené pohádce Dívka na koštěti.

"Vklad do mého života, ačkoli jsme si to ani on, ani já tehdy neuvědomovali, byl obrovský, já jsem do smrti smrťoucí Saxana a za jeho film mě mají rádi jak dospěli, tak děti," cituje ČTK Černockou.

Václav Vorlíček odešel na onen svět ve věku 88 let. Zanechal za sebou dvě dcery, Zuzanu a Kateřinu. Manželka Sofie zemřela v roce 2009.