Předchozí
1 z 5
Další

Za dobu své praxe získala vedoucí útulku v Děčíně spoustu zkušeností nejen se psy a kočkami, ale s mnoha dalšími druhy zvířat, které občas v útulku skončí. Zkušeností je opravdu mnoho, ať už příjemných, nebo, pokud jde o týrané jedince, i psychicky velmi náročných a mnohdy velmi smutných. O práci v útulku má ale jasno. Musí se dělat opravdu srdcem, jinak to nelze.

Eveline Jahelková.Zdroj: Deník / Jitka Vepřovská

Kdysi v Teplické ulici v Děčíně působila v mikroazylu. Chodila tam se svým psem na výcvik a poté tomu propadla. Tehdy útulek ještě nestál, ale protože počet opuštěných zvířat začal narůstat, zákony přitvrdily a bylo nutné situaci řešit, v Děčíně se začal stavět. Se zvířaty z původního mikroazylu se vedoucí přestěhovala.

Eveline Jahelková.Zdroj: Deník / Jitka Vepřovská

Od té doby se v útulku postavily další kotce, infocentrum, vlastní cvičiště, výběhy nebo ustájení pro zvířata, když uteče třeba koza, kráva nebo kůň. Útulek se rozšířil za mnoho let tak, že je připravený prakticky pro kterékoli zvíře.

Eveline Jahelková.Zdroj: Deník / Jitka Vepřovská

Útulek funguje 365 dní v roce včetně svátků. Mezi oblíbené období patří vánoční, kdy lidé nosí dárky a konají se příjemná setkání. Živo je tu ale stále a není to jednotvárná práce. Někdy je relativně klid, jindy je potřeba jet na odchyt nebo přijmout přivezené zvíře. Ročně přijme průměrně okolo 800 zvířat. Jsou to všechna přijatá zvířata včetně odložených, zaběhlých, nalezených, odebraných krajskou veterinární správou či zvířat z dědictví.

Eveline Jahelková.Zdroj: Deník / Jitka Vepřovská

V útulku pořádají besedy ve školách, kam s sebou berou zvířata, nejen psy a kočky, ale třeba i hady nebo fretku. Dělají i poradenskou službu, když si někdo neví rady ohledně výchovy, a pořádají bezplatné výcvikové kurzy. Útulek je lidem otevřený a snaží se lidi vést k zodpovědnosti k živým tvorům.

Eveline Jahelková.Zdroj: Deník / Jitka Vepřovská