6. srpen 2002: Nenápadný začátek katastrofy

Úterý 6. srpna je teplým dnem. O předchozím víkendu se sice zejména jižními Čechami prohnaly přívalové deště, jinak je ale příslib deště, který zaznívá z úst meteorologů, v tento srpnový den spíše dobrou zprávou.

Zdroj: DeníkK večeru ovšem Český hydrometeorologický ústav vydává výstrahu před vytrvalým deštěm. Ten má zasáhnout opět zejména jižní Čechy. Ve večerní televizní předpovědi počasí České televize meteoroložka Taťána Míková upozorňuje, že přívalový déšť nahradí vydatné srážky. „V nejbližších hodinách nebude pršet velice prudce, ale spíš čekáme že celkové srážkové úhrny budou trvat déle a dosáhnou také vysokých hodnot,“ uvádí Míková.

Povodně z roku 2002 v Praze. Snímky budovy srovnávají, jak stoupala hladina u břehu Vltavy.
Dvacet let od povodní: Místo extrémních dešťů Česko trápí sucho

Nic ovšem nenaznačuje, že by už v příštích hodinách měli obyvatelé zejména jižních Čech zažít počátek povodní, které se do historie zapíší jako jedny z nejhorších záplav vůbec. První řeky se z koryt ovšem vylijí již v noci.

Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun

Zdroj: Wikipedia