12. srpen 2002: Katastrofa na jihu Čech

Naplňují se nejhorší předpovědi. Prudký a vydatný déšť, který přišel v noci na pondělí 12. srpna, opět rychle zvedá hladiny toků. Začíná druhá povodňová vlna, která je mnohem horší, než ta první. Tehdejší premiér Vladimír Špidla vyhlašuje pro území Prahy, Středočeského, Jihočeského, Plzeňského a Karlovarského kraje nouzový stav.

Zdroj: Deník

Jedním z nejhůře postižených míst je Český Krumlov. Povodňová vlna se na něm vyřádí za pár hodin až dvakrát - jednou ráno, a pak odpoledne. „Dvojitý zásah Českého Krumlova. Hned dvě povodňové vlny se prohnaly městem. Ta první zaplavila historické centrum hned zrána, ta druhá vtrhla do města v podvečer,“ uvádí web Prahy 12.

Lidé v Krumlově i okolí si zachraňují holé životy. „Mnozí lidé z okolí nepřijeli do práce, voda je odřízla. Polečnice se změnila v rozdivočelou řeku, Vltava na mnoha místech vystoupala do míst, o kterých se ani největším pesimistům nesnilo. Lidé zachraňovali, co se dalo,“ připomíná hrozivé dění o pět let později Českokrumlovský deník.

Situace na jihu Čech je katastrofální. Záchranáři postupně evakuují tisíce lidí, například z Českých Budějovic, Písku či Strakonic. V Prachaticích je pod vodou náměstí.

Povodně si na konto připisují sedmou oběť. V rozvodněné Vltavě utonul pětapadesátiletý muž. V Kralupech nad Vltavou musejí záchranáři evakuovat místní nemocnici.

Praha v oparu strachu

V podvečer se začíná situace zhoršovat i v Praze. Místní úřady nechávají preventivně uzavřít nábřeží v centru města. Před půlnocí začíná evakuace, zatím dobrovolná, z několika čtvrtí - například z Karlína, Malé Strany, Smíchova či Holešovic. Část linky B pražského metra je uzavřena.

Meteorologové upozorňují, že i celou další noc má pršet a budou tedy nadále stoupat hladiny toků. To nejhorší se teď řítí na hlavní město. Tam už přes den začíná také stěhování části zvířat v pražské zoo. „Před Vltavou nás chrání hráz, ale pouze po úroveň dvacetileté vody,“ cituje dobové vydání Zemských novin tehdejšího ředitele pražské zoo Petra Fejka.

Z dolní části zoo stěhují chovatelé všechny opeřence a želvy, a rovněž orangutana. „Kdyby voda pronikla až ke slonům, šlo by o naprostou katastrofu,“ říká listu Fejk. Tehdy ještě netuší, že nejčernější scénář se už za pár hodin naplní.

Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun

Zdroj: Wikipedia

Povodeň 2002 den po dni:

Následky povodní v roce 2002.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 6. srpna a déšť předznamenal tragédii
Ničivé povodně roku 2002 ve Strakonicích.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 7. srpna a voda zaplavila jižní Čechy
Následky povodní v roce 2002.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 8. srpna a povodeň zabila prvního člověka
Ničivé povodně roku 2002 ve Strakonicích.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 9. srpna a hladiny klesaly
Povodně v roce 2002 na Litoměřicku
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 10. srpna a lidé odklízeli škody
Povodně v roce 2002 na Litoměřicku
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 11. srpna a opět přišly prudké lijáky