Dál roste i reprodukční číslo, k dnešku stouplo na 1,48 z předchozích 1,36. Nad hodnotou jedna, což značí zrychlování šíření epidemie, je 14 dní. 

Odborníci i vláda zhoršení epidemie v souvislosti s návratem lidí do zaměstnání a dětí do škol očekávali, situace podle nich není dramatická.

Nejvíce se v posledních dnech nákaza šíří v Karlovarském kraji, kde incidence, tedy počet nově odhalených případů covidu na sto tisíc obyvatel za poslední týden, k dnešku stoupla na 39 z předchozích 33. V okrese Karlovy vary je dokonce 77, následuje Lounsko se 47 potvrzenými případy za posledních sedm dní.

Premiér Andrej Babiš (uprostřed), slovenský premiér Eduard Heger (vpravo) a rakouský kancléř Sebastian Kurz
K plošné uzávěře škol ani hranic nedojde, shodl se Babiš s Kurzem a Hegerem

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý řekli, že zhoršení očekávali, situace podle nich ale není dramatická. "Očekával jsem, že se situace může po prázdninách zhoršit. Neříkám, že je to jenom otázka návratu dětí do školy, ale obecně otázka návratu společnosti do nějakého normálního režimu, větší mobilita lidí," řekl Vojtěch novinářům v úterý po setkání se slovenským protějškem Vladimírem Lengvarským.

Vláda očekává, že počet nakažených dál poroste, kompletní uzávěry zatím nechystá, uvedl Babiš po úterním jednání s předsedy vlád Slovenska a Rakouska na zámku v Lednici.

Před rokem přibylo 7. září zhruba podobně případů jako letos, v dalších dnech pak počty stoupaly nad tisíc, ve druhé půlce října nad deset tisíc, maximem při loňské podzimní vlně bylo na začátku listopadu přes 15 700 potvrzených případů za den. Podle odborníků by ale díky očkování a vysokému počtu lidí, kteří už nemoc prodělali, neměla v letošním roce taková situace nastat.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
Jsme na úpatí další vlny epidemie, varoval Vojtěch. Situace ale není dramatická

Nákazu podle aktuálních statistik ministerstva zdravotnictví prodělalo v Česku přes 1,68 milionu lidí a 5,8 milionu lidí je plně očkováno. V úterý zdravotníci aplikovali téměř 13 tisíc dávek vakcíny proti covidu, v mezitýdenním srovnání zhruba o 11 tisíc méně. Očkovat se v Česku začalo na konci loňského prosince, od té doby bylo podáno téměř 11,58 milionu dávek.

Stoupá i počet hospitalizovaných 

S vyššími počty potvrzených nákaz stoupá v posledních dnech i počet hospitalizovaných. V úterý vyžadovalo nemocniční péči 89 lidi s potvrzenou nákazou koronavirem, v mezitýdenním srovnání je to o 34 více. Ve vážném stavu je 14 pacientů, o sedm více než minulé úterý. Oproti minulému roku je ale hospitalizovaných i pacientů ve vážném stavu nyní podstatně méně.

Loni 7. září evidovalo ministerstvo 256 lidí s potvrzenou nákazou v nemocnicích, z toho 65 bylo ve vážném stavu.

Úmrtí s potvrzeným onemocněním covid-19 eviduje ministerstvo od začátku epidemie loni v březnu 30 408.