Na sto tisíc obyvatel v Česku připadá rekordních 1029 nově odhalených případů covidu za posledních sedm dní. Před týdnem to bylo o 290 případů méně.

Nejhorší epidemická situace je nadále na Moravě a ve Slezsku. V Olomouckém kraji připadá za poslední týden 1422 nových případů v přepočtu na sto tisíc obyvatel a ve Zlínském kraji 1299. Nižší incidenční číslo než 1000 má sedm krajů. Nejlépe je na tom Karlovarský kraj s 358 novými případy na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

Děti, ze tříd ZŠ Vodňanská v Prachaticích, které covid-19 poslal do karantény, přišly v sobotu 20. listopadu na PCR test do školy.
Stát bude školám přispívat na PCR testy. Nouzový stav zatím vláda nevyhlásí

Na úrovni okresů vykazuje nejvyšší týdenní incidenci Šumpersko, následované Olomouckem a Prostějovskem. Na opačném konci žebříčku jsou okresy Sokolov a Náchod.

Vysoké denní přírůstky


Denní přírůstky jsou v posledních týdnech vysoké. Minulý týden se dvakrát dostaly nad 22 tisíc případů, což jsou rekordní hodnoty.

Spolu s narůstajícím počtem nakažených stoupá i počet hospitalizací lidí s prokázaným covidem. V pondělí jich bylo v nemocnicích 5434, z toho 764 v těžkém stavu. Za jeden týden tak počet hospitalizací stoupl o 732 a řada nemocnic musela omezit plánované operace a zvýšila kapacitu lůžek pro covidové pacienty.

Ilustrační foto.
Aplikace Tečka má výpadky. Očkovací certifikát se může zobrazovat jako neplatný

Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru v Česku nakazily více než dva miliony lidí. Zemřelo 32 304 z nich. Za poslední týden dvakrát zemřelo více než 100 lidí za den. V pátek 19. listopadu přibylo do statistik 103 úmrtí a o den dříve 117. Jsou to nejvyšší hodnoty od přelomu první a druhé dubnové dekády.

Kvůli zrychlujícímu tempu šíření epidemie vláda zpřísnila některá opatření, zejména vůči lidem, kteří nejsou proti covidu očkovaní. Od začátku týdne není negativní výsledek testů na covid-19 považovaný za dostatečný pro potřebný covidový certifikát.

Testovaných výrazně ubylo

Změna v přístupu státu k testům se projevila i ve statistikách. Toto pondělí laboratoře provedly podle průběžných údajů zhruba 94 tisíc testů, o 30 tisíc méně než před týdnem. Pokles je patrný zejména u antigenních testů, kterých ubylo zhruba 20 tisíc.

Podíl pozitivních testů se v pondělí ve všech třech sledovaných kategoriích v mezitýdenním srovnání významně zvýšil. U preventivních testů bylo pozitivních 7,7 procenta vzorků, zatímco o týden dřív 3,9 procenta.

Ilustrační foto.
Třetí dávka po pěti měsících. Lidem nad šedesát se zkrátí termín, oznámil Babiš

V případě epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních za týden z 10,7 na 16 procent. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se podíl pozitivních zvýšil z necelých 25 procent na 33,9 procenta.

Šancí jak zmírnit nápor nakažených na zdravotní systém je podle odborníků očkování. Zdravotníci dosud podali přes 13 milionů dávek očkování. V pondělí se jejich počet zvýšil o 43 571, což je srovnatelný počet jako ve stejném dni předcházejícího týdne.