Jisté je, že Babiš netoužil po poslanecké lavici, ale po exekutivní pozici, kde by mohl uplatnit svoje heslo o řízení státu jako firmy. Před sněmovními volbami v roce 2013 mu v jeho tažení pomáhaly známé osobnosti, ať už šlo o herce Martina Stropnického, nebo bývalého rektora Masarykovy univerzity Jiřího Zlatušku.

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka
ANALÝZA: Michal Koudelka se stal šéfem BIS, Zeman je poražen

Hnutí ANO se stalo druhou nejsilnější vládní stranou a Babiš ministrem financí. Jeho hvězda stoupala, ale lidé kolem něj se měnili. Tváře populárních osobností nezmizely jenom z plakátů, ale také ze sněmovny. Mezi lety 2017 a 2021 se vedle šéfa stal hlavní postavou ANO šíbr Jaroslav Faltýnek a rutinér Radek Vondráček. Odpadali oblíbení regionální politici jako Petr Vokřál nebo Tomáš Macura. Hnutí opustilo svou dřívější pravicovou rétoriku a začalo se sunout doleva. To popudilo několik podnikatelů, kteří za ANO seděli ve Sněmovně, jako například Pavel Juříček nebo Jiří Bláha. O další kariéru v jeho barvách přestali mít zájem.

Hnutí ANO a jeho lidé v toku času.Hnutí ANO a jeho lidé v toku času.Zdroj: DeníkV loňských volbách Babiš vsadil na agresivní kampaň a proti semknuté opozici ve dvou blocích prohrál. Ačkoliv původně nechtěl o opoziční roli ani slyšet, nakonec ve Sněmovně zůstal.

Na sobotním sněmu ANO tak nepochybně bude znovu zvolen předsedou a jeho dva nejbližší spolupracovníci Karel Havlíček a Alena Schillerová místopředsedy. Kromě nich je výraznou postavou hnutí především moravskoslezský hejtman a poslanec Ivo Vondrák. Zajímavě se profiluje zlínský hejtman Radim Holiš, stálicí je Patrik Nacher. Ostatní jména politicky neváží nic.

Silné a vítězící ANO již ale možná není Babišovým cílem. Bude-li kandidovat na Pražský hrad, bude hnutí potřebovat především jako servisní organizaci. Pokud neuspěje, z politiky odejde a hnutí ANO uzavře za pár let svou krátkou historii.