Ve volbě předsedy porazil Šmarda končící ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou s 62 hlasy a někdejšího šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, kterého podpořilo 41 delegátů. V čele strany se stal nástupcem Jana Hamáčka, který odstoupil v říjnu poté, co se ČSSD poprvé za dobu samostatné ČR nedostala do Sněmovny. Hamáček dnes svou rezignaci označil za logickou a straně popřál, aby se ji novému vedení podařilo do dolní komory vrátit.

Prezident Miloš Zeman přijal 7. prosince 2021 dopoledne na zámku v Lánech kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti)
Zeman odmítá jmenovat Lipavského. Nelíbí se mu jeho názory ani kvalifikace

Šmarda po zvolení řekl, že Česko bude ve Sněmovně bez levicové demokratické alternativy. "Hrozí vleklá zdravotní, ekonomická, sociální i morální krize a lidé v této době budou potřebovat oporu v sebevědomé, věrohodné a fungující sociální demokracii," řekl. Delegátům sliboval krizové řízení, úspory a tvrdou práci. "Sjezd neodstartuje plesovou sezonu, čekají nás úspory, změna struktury a tvrdá práce. Bude to bolet," uvedl.

Odkázal na svůj program, který představoval v posledních týdnech straníkům. V něm slibuje odvrátit hrozící bankrot strany, změnit stanovy či dát šanci novým tvářím. ČSSD podle něj aktuálně dluží přes 200 milionů korun a dluh každý den roste. Voliči nevěří straně, která neumí hospodařit ani se svým vlastním majetkem, řekl.

ČSSD by měla podle Šmardy oslovit odborového předáka Josefa Středulu s nabídkou prezidentské kandidatury. "S panem Středulou jsem o tom nemluvil, je to můj názor, moje stanovisko a moje prosba směrem k němu," uvedl Šmarda. Středula ČTK řekl, že pokud by zvažoval svou kandidaturu na prezidenta, usiloval by o podporu velké části voličů. Zatím neřekl, kdy by chtěl zveřejnit své rozhodnutí, zda do prezidentských voleb půjde.

Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš: Éra devadesátek se nevrátí. Věřím Fialovi

Šmarda počítá s tím, že na radnici Nového Města na Moravě bude nově v neuvolněné funkci. Naplno se chce věnovat ČSSD, jejíž vedení zvolili delegáti většinově podle jeho představ. V souladu se Šmardovým doporučením se prvním místopředsedou stal bohumínský místostarosta Igor Bruzl, řadovými místopředsedy pak zvolil sjezd Netolického, Petříčka, starostu Brna-Líšně Břetislava Štefana a lékaře Robina Šína. Nejvíc hlasů získala někdejší místopředsedkyně Mladých sociálních demokratů Daniela Ostrá.

Zcela nové vedení

Nejužší vedení sociální demokracie je po dnešním sjezdu zcela nové. Kromě Hamáčka a prvního místopředsedy Romana Onderky skončili i všichni řadoví místopředsedové Maláčová, Dana Váhalová, Jiří Běhounek, Josef Říha a Jan Tvrdý. "Nový tým je různorodý a plný lidí, kteří chtějí pracovat. Jsou v něm lidé různých názorů, což dělalo sociální demokracii vždy silnou," řekl Šmarda.

Jedna z hlavních tváří poslední volební kampaně Maláčová se po neúspěchu ve volbě předsedy rozhodla nekandidovat do žádné jiné funkce ve vedení a bude řadovou členkou. Podle Šmardy by mohla být odbornou mluvčí strany pro sociální záležitosti. Šmarda chce zapojit do činnosti strany výrazné osobnosti, které v minulosti zastávaly výrazné ústavní funkce.

Oslovit plánuje i dřívější předsedy. Vzniknout by měla podle něho určitá "rada starších", ve které by mohli být například bývalý europoslanec Libor Rouček, expremiér Vladimír Špidla či ministr kultury v demisi Lubomír Zaorálek.

Jan Hamáček
Bakalář Lipavský prezidentovi vadí, maturant Hamáček ale ne

Sjezd se s ohledem na stav epidemie covidu-19 sešel on-line formou, podobně jako dubnový sjezd sociální demokracie, kde obhájil funkci Hamáček. Kromě volebních bodů debatovali delegáti zejména o financování volební kampaně, která stála 53 milionů korun. Sjezd rozhodl, že financování kampaně prověří stranická kontrolní komise, když byl schválený rozpočet podle některých delegátů překročen asi o deset milionů korun. Výtky zaznívaly také k tomu, že ČSSD používala v materiálech červenou barvu místo obvyklé oranžové.