Úterní nárůst nakažených byl o více než 200 případů vyšší než před týdnem. Minulé úterý byl ale svátek a ve volných dnech se méně testuje. Laboratoře tento týden provedly zhruba 84 tisíc testů, minulý týden jich bylo přibližně 39 tisíc. Pozitivita preventivních testů se zvýšila na 0,17 procenta. V případe diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky, je pozitivních 2,1 procenta vzorků.

Možnost preventivního testování hrazeného ze zdravotního pojištění zřejmě od září ztratí lidé, kterým nic nebrání v tom, aby se nechali naočkovat. Předpokládá to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Lidé bez dokončeného očkování test potřebují třeba k návštěvě restaurace, kadeřnice nebo kina. Vojtěchův poradce a epidemiolog Rastislav Maďar ČTK sdělil, že v září bude zároveň opět zavedeno testování ve školách a v zaměstnání.

V nemocnicích bylo k úterý s covidem 30 lidí. Počet pacientů se tak proti pondělí o čtyři snížil. V těžkém stavu zůstávají dva hospitalizovaní. Za uplynulých deset dní zemřeli s koronavirem dva lidé. Od začátku epidemie eviduje ministerstvo 30 335 obětí.

Chléb a pšenice v rukách dítěte. Ilustrační snímek
Covidová pandemie zvedá ceny potravin. Miliony lidí hladoví

Incidenční číslo roste už týden v řadě. Nejhůře je na tom Praha, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 42 nakažených. Následují Plzeňský kraj s 38 případy a střední Čechy s 20 případy na 100 tisíc obyvatel. Relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj, kde má incidenční číslo hodnotu 3,8.

Reprodukční číslo na dnešních 1,45 stouplo z úterních 1,37. Údaj ukazuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Pokud je vyšší než jedna, epidemie zrychluje. Před měsícem bylo reprodukční číslo pod 0,7.

Od začátku epidemie se v Česku koronavirem prokazatelně nakazilo 1 670 073 lidí. Dosud se vyléčilo 1 637 367 z nich.

Očkování proti koronaviru
Zájem o očkování proti covidu má zatím přes 13 procent dětí ve věku 12 až 15 let

Očkování proti covidu v úterý podstoupilo zhruba 89 500 lidí, asi o 4 tisíc méně než v pondělí. Od prosincového začátku vakcinace aplikovali zdravotníci v Česku dosud 9 156 505 dávek vakcíny. Dvě dávky dostalo téměř 3,9 milionu lidí.

Od pondělí fungují v Praze dvě centra, kde je možné se nechat očkovat bez předchozí registrace. "Za dnešek (úterý) do obchodního centra na Chodově přišlo 814 lidí a na pražské hlavní nádraží přes 400. Zdá se, že možnost rozhodnout se pro očkování "tady a teď" lidem vyhovuje," uvedl Vojtěch na twitteru. V následujících dnech by měla být otevřena další centra na nádražích, zejména v krajských městech nebo v místě dopravních uzlů.