Případů nákazy ubývá soustavně od vrcholu čtvrté vlny epidemie na počátku letošního března, kdy testy za den potvrzovaly i téměř 17 tisíc nakažených. Snižuje se také počet úmrtí s nemocí covid-19 za den, víc než dva týdny se drží pod deseti a za pátek i sobotu ministerstvo zatím eviduje jediného zemřelého. V březnu bylo denně až kolem dvou stovek úmrtí s covidem-19.

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, ministerstvo eviduje víc než 1,66 milionu případů nákazy. S covidem-19 dosud zemřelo 30 225 lidí.

Incidenční číslo bylo pod 14 naposledy počátkem loňského srpna. Před měsícem připadalo za týden na 100 tisíc obyvatel zhruba 82 nakažených, počátkem března přesahovalo incidenční číslo 800.

Dětský tábor, stany, prázdniny
Vojtěch: Dětem postačí jeden PCR test na celou dobu letního tábora

Zmírnění epidemie ukazuje pokles incidenčního čísla v nejvíce zasažených okresech na jihu a západě Čech. Na Českokrumlovsku se počet nově potvrzených případů koronaviru za týden na 100 tisíc obyvatel snížil na 57, o den dřív byl na 60. Sedmidenní incidenční číslo se snížilo také na Českobudějovicku z 51 na 47, na Prachaticku z 35 na 34 a na Klatovsku z 41 na 38. Mezi kraji je incidenční číslo nejvýše právě v Jihočeském kraji nad 26, nejnižší je pod hodnotou tři v Královéhradeckém kraji.

Dávku očkování v sobotu dostalo 49 416 lidí, před týdnem zdravotníci rozdali za sobotu dosud nejvíc dávek, víc než 52 tisíc. Druhou dávku potřebnou u většiny vakcín k dokončení očkování v sobotu dostalo 19.765 lidí. Dávek zatím zdravotníci aplikovali téměř 6,5 milionu, dokončené očkování mají víc než dva miliony lidí.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, zůstává druhý den po sobě pod hodnotou 0,7, kde předtím nebylo od konce května. Čím níže je pod hodnotou jedna, tím výrazněji epidemie zpomaluje. Pod jedničkou se drží od poloviny dubna.

Epidemiolog Rastislav Maďar v pátek uvedl, že na podzim se epidemická situace v Česku pravděpodobně opět zhorší, bude stoupat reprodukční číslo, ale koronavirus nezatíží nemocnice. Pak bude možné vývoj udržet měkkými opatřeními, jako je například nošení ochrany úst a nosu, dezinfekce rukou a dodržování rozestupů. Ze čtyř scénářů vývoje epidemie je podle Maďara málo pravděpodobná možnost, že nastane útlum epidemie.