Šokující pokračování má případ znásilněné ženy z Rumburku. Poté, co soud odmítl uvalit vazbu na několikrát trestaného muže, který sek činu přiznal, nyní soudce děčínského okresního soudu poslal rumburskému starostovi Jaroslavu Trégrovi dopis plný detailního popisu znásilnění a osobních údajů oběti.

Soudce tak prý chtěl uklidnit vyhrocenou situaci na Šluknovsku – starosta si totiž na propuštění nebezpečného násilníka na svobodu stěžoval. Povedl se mu ale spíše opak. Jako první o dopisu informovala televize Nova.

Čtěte také: Dobrá zpráva: Policie dopadla sexuálního násilníka…ZDE…

„Od soudu dorazila na naši stížnost odpověď, ve které byla podle mého názoru řada citlivých údajů. To mne opravdu překvapilo. Nejsem sice právník, abych mohl posoudit, zda se jedná o trestný čin, ale je to přinejmenším nekorektní. Obzvlášť, když se jedná o živý případ," říká starosta Rumburka Jaroslav Trégr. Podle jeho slov dorazila odpověď od soudu běžnou poštou přes radniční podatelnu.

Čtěte: Šluknovsko v šoku: Sexuální násilník klidně běhá po svobodě!…ZDE…

Starosta předal dopis od okresního soudu manželovi znásilněné ženy. Paní Alena, která je ve špatném psychickém stavu  již ve středu avizovala, že podá na místopředsedu děčínského okresního soudu Jiřího Kroupu trestní oznámení. Právě Kroupa totiž zpracovával odpověď pro rumburského starostu. Ve čtvrtek žena trestní oznámení opravdu podala.

Čtěte: Proč nešel násilník sedět?…ZDE…

„Paní dopoledne podala v Rumburku trestní oznámení na zpracovatele té odpovědi," řekla Děčínskému deníku mluvčí děčínské policie Petra Trypesová. Podle ní se teď paní po zveřejnění citlivých údajů cítí nechráněná.

Podle soudce Jiřího Kroupy ale uvedení detailního popisu násilného činu a osobních údajů znásilněné ženy bylo naprosto v pořádku.

„Nebyl důvod tam ty údaje neuvést. V rámci uklidnění situace v regionu jsme udělali podle nás to nejlepší," uvedl Kroupa pro Novu.

Dva lidé?

Dopis by měli mít v současné době pouze dva lidé. Originál starosta Rumburku pečlivě uschoval, jeho kopii má manžel poškozené. Nikdo další by podle starosty dopis mít neměl. Pokud by se ale dostal dopis na veřejnost, mohl by znamenat pro ženu velké nebezpečí.

Případem se v dohledné době nebudou zabývat pouze policisté, ale také Úřad na ochranu osobních údajů. Podle jeho mluvčí Hany Štěpánkové existuje důvodné podezření, že mohlo dojít k porušení zákona.

„Napsat já takový dopis, tak spolu s ním mohu poslat i svůj služební odznak," poznamenal lakonicky jeden z děčínských policistů.
Největším překvapením  pro starostu Jaroslava Trégra  tak byly osobní údaje ženy, nikoliv samotná odpověď.

„Dopis ze soudu vyzněl v duchu, že soud při rozhodování o vazbě nepochybil.  Takovou odpověď jsme ale čekali," dodal starosta.

Znásilnění v lese

Ke znásilnění devětatřicetileté ženy ze Šluknovska došlo v lese mezi Jiříkovem a Šluknovem v polovině září. Kriminalistům se na výzvu v médiích ozvala asi desítka lidí, jejichž svědectví výrazně dopomohlo k dopadení pachatele. To se kriminalistům povedlo pouhých osm dní od spáchání brutálního činu. Nejprve prověřovali možné podezřelé z Jiříkova, následně ze Šluknova. A zde byli úspěšní. Zadrželi devětačtyřicetiletého muže, který se jim následně pod tlakem důkazů přiznal.

Obviněný muž se ale do vazby nedostal. A to i přesto, že byl mnohokrát trestán, jeden trest si dokonce odseděl právě za znásilnění. Podle soudu na to není možné brát vzhledem k velkému časovému odstupu ohled. Muž si tak za mřížemi pobyl pouhé dva dny v cele předběžného zadržení. Tam jej zavřeli vyšetřující kriminalisté.

Rozhodnutí soudce okresního soudu Miloše Řízka neuvalit na násilníka vazbu vzbudilo vlnu negativních reakcí. Kromě rozhořčených komentářů například na Facebooku nebo nejrůznějších internetových diskuzích se na okresní soud obrátilo také vedení Rumburka, Starých Křečan a Šluknova, ve kterém údajný pachatel znásilnění bydlí.

Šlo ale o krok spíše symbolický. V českém právním systému totiž není možné rozhodnutí soudce okresního soudu o neuvalení vazby změnit.