Dva roky pronásledování od svého bývalého přítele musela vytrpět čtyřiačtyřicetiletá žena z Děčína. O dva roky starší muž jí sice nevyhrožoval, ale jeho zájem o ni byl tak intenzivní, že to bylo pro ženu velice nepříjemné. Proto se obrátila se žádostí o pomoc na policii.

„Muž na ni nikde nečekal, jeho zájem byl pouze pomocí elektronických médií," popsala případ děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.

V emailech a sms zprávách se muž snažil ženu získat zpátky. Vyznával jí lásku, zval ji na koncerty. Jenže žena z toho nadšená nebyla, zájem ji otravoval život.

„Žena se obrátila na místní strážce zákona s prosbou o pomoc ve chvíli, kdy byly její telefony i e-mailové schránky přeplněny nežádoucími zprávami. V průběhu policejního šetření vyšlo najevo, že jí  bývalý přítel věnoval přes dva tisíce nechtěných zpráv různého charakteru," uvedla Trypesová.

Celkem jich vyšetřovatelé napočítali 2 350, což v průměru znamená asi dvacet kontaktů denně. A to bylo pro ženu neúnosné.

„Ačkoliv z jedné strany se uvedené chování může jevit jako projev náklonnosti, ze strany druhé se nepříjemné kontaktování může jevit také jako přečin nebezpečného pronásledování," dodala Trypesová.

Muž si proto na konci prosince od policistů vyslechl obvinění, za což mu hrozí trest zákaz činnosti či ztráta svobody v délce os šesti měsíců až do jednoho roku.

„Pokud se lidé stanou oběťmi takového pronásledování, je dobré, aby si schovali důkazy, pokud se budou obracet na policii," dodala Trypesová.

Nebezpečné pronásledování, neboli Stalking, není nic neobvyklého. Policie tyto případy řeší dost často. Jeden z nejznámějších případů stalkingu je ze severu Čech. Muže z Mostu několik let pronásleduje dívka se svou matkou. Případ skončil před soudem, který ženám zakázal se k muži přibližovat. Dnes již 29letá žena se měla ve svých osmnácti letech do mladíka zamilovat a od té doby mu nedá společně se svojí matkou pokoj.

Jezdily za ním dokonce do Prahy, když tam studoval.

Obě ženy jsou dnes již známými figurkami Mostu. Objevují se na ulici snad výhradně společně, přitom si často vulgárně nadávají.

Co je to Stalking
Stalking je nevhodné chování, projevující se zejména opakovaným fyzickým sledováním, nechtěnými kontakty, dlouhodobým sledováním aktivit určité osoby a sbíráním informací o ní, případně nemístným oslovováním jejích příbuzných, přátel atp. Takový zájem cílenou osobu obtěžuje, narušuje její soukromí a vzbuzují u ní strach; někdy ústí až v trestní stíhání pronásledovatele, stalkera. Stalker je až patologicky posedlý zájmem o osobu, kterou pronásleduje, často je veřejně známá, nebo jemu blízká, např. bývalý partner.