Odsouzený si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda rozsudek přijme, nebo se proti němu odvolá. Olšavský byl uznán vinným, že zabil dva a půlletou Andreu, dceru družky. Obžaloba vinila muže z ublížení na zdraví a z týrání svěřené osoby. Trestní senát ale překvalifikoval útok z týrání svěřené osoby na vraždu, ke které došlo zvláště brutálním způsobem.

Olšavský přišel v pátek 4. července 2008 kolem 17. hodiny s tělem tehdy již mrtvé dívky k sousedům. Žádal, aby zavolali záchrannou službu, a bezvládné dítě křísil. Andrea zemřela kvůli otoku mozku. V té době byla její matka na nákupech v Lounech.

Brutální útok

Předseda senátu Ivan Elischer v odůvodnění rozsudku uvedl, že senát se rozhodl k výjimečnému trestu, protože došlo k brutálnímu útoku na bezbranné dvouleté dítě. „Společnost takové chování nemůže tolerovat,“ zdůraznil Elischer.

Podle patologa dívka utrpěla několik vážných poranění, například ledvin a sleziny. Poslední, smrtelný útok, způsobil otok mozku. Krevní výron nemohl být způsoben tím, že by dívenka třeba i nešťastnou náhodou, upadla na zem a udeřila se do hlavy. Pokud by došlo ke smrtelnému zranění dítěte pádem z výšky, muselo by se jednat o pád z výšky druhého poschodí, zdůraznil v odůvodnění rozsudku soudce Elischer.

K jejímu úmrtí došlo po velmi silném úderu do hlavy nebo při silném zatřesení tělem dítěte. Přitom došlo během okamžiku k prudkému záklonu hlavy. Něco takového mohl způsobit jen silný člověk.

„Útočil na nezletilou, kopal jí do hrudníku a břicha, a intenzivním zatřesením či trhnutím jí způsobil smrtelné zranění,“ uvedl Elischer v odůvodnění rozsudku.

Smrt děvčátka byla jen posledním z řady útoků. Proto soud odsoudil muže nejen za vraždu, ale také za týrání svěřené osoby. K týrání mělo docházet zhruba deset dnů, po nastěhování odsouzeného se svou družkou a její dcerou do černčického bytu. Tehdy také muž přestal chodit do práce a choval se agresivně.

Kůže dítěte byla poseta modřinami, byly nalezeny i otisky zubů na těle dívky – patřily Olšavskému. Podle znalce podlitiny lze nejlépe vysvětlit údery pěstí či malou plochou nějakého předmětu, v některých případech mohlo jít i o kopnutí.

Agresivní člověk

Podle znalce – psychologa vlastnosti obžalovaného směrovaly v chování k chladnému a agresivnímu jednání. Byl labilní, asociální, egocentrický a nezdrženlivý. Čili chtěl, aby se svět řídil podle něho, pokud ne, byla to chyba okolí, ne jeho. Dítě ho v podstatě obtěžovalo. Podle znalce – psychiatra je muž za své činy odpovědný, věděl co dělá.

Smrtelné napadení dítěte není v rozporu s jeho osobností. Pravděpodobnost resocializace, čili nápravy, je podle znalců velmi nízká.

Opakovaná agrese

Varování psychologa a psychiatra podtrhla výpověď vrahovy manželky a družky, se kterými žil na Slovensku, než přišel do Čech. Dopouštěl se na nich a dětech násilí.

Olšavský ale odmítá, že by se k bývalé manželce a družce choval agresivně. Jenže jeho samotné jednání před soudem nebylo věrohodné. Sice měl na sobě oblek, snažil se být ochotný, rychle odpovídal na otázky, ale v jeho vyjadřování byla cítit skrytá agresivita. Projevovala se i tím, že několikrát senát poučoval, jak se má na jeho případ dívat.

Obviněna je i matka

Předseda senátu Elischer uvedl v odůvodnění rozsudku, že obžalovaný muž je psychologicky primárním agresorem.

Jeho družka, matka zavražděné dívky, je sice též od poloviny ledna obviněna z týrání svého dítěte, ale soud jí uvěřil popisu chování Olšavského. Matka při výpovědi u soudu uvedla, že se bála druha a proto útoky na dceru nikomu neoznámila.

Elischer dodal, že mentální schopnost matky je výrazně omezena, což soudu vysvětlil znalec, který její osobnost zkoumal. Přesto byla schopna se starat o dítě.