S pokutou 150 tisíc korun odešel od děčínského okresního soudu internista Farid S.. Soud jej potrestal za to, že odmítl ošetřit pacienta a vyhrožoval záchranářům, kteří ho do Lužické nemocnice přivezli. Rozsudek zatím není pravomocný.

Lékař dostal finanční postih už podruhé. Děčínský soud mu ho udělil loni trestním příkazem, muž však 120 tisíc korun odmítl zaplatit, podal proti tomu odpor a muselo tak proběhnout hlavní líčení. To se ovšem dotyčnému nevyplatilo. Soud totiž o vině rozhodl stejně jako loni, sankci ale zvýšil.

„Odsouzenému byl udělen peněžitý trest ve výši 150 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že odsouzený nebyl doposud trestaný, připadal v úvahu ještě podmíněný trest odnětí svobody. Obě strany si ponechaly lhůtu pro případné odvolání,“ uvedla soudkyně Lenka Lasovská. Faridu S. hrozil také zákaz činnosti, tedy vykonávání povolání lékaře. Tomu se ale nakonec vyhnul.

Incident se odehrál loni na začátku srpna, kdy záchranná služba přivezla do Lužické nemocnice pacienta. Toho odmítl souzený lékař ošetřit a začal záchranářům nadávat. Vzduchem měla létat zdravotní dokumentace a svůj výbuch měl doprovodit gestem, při kterém si výmluvně přejel prstem po krku. Pacienta, jehož stav byl vážný a o tři dny později zemřel v nemocnici, nakonec ošetřil jiný lékař.

Farid S. měl za sebou v tu dobu 30 hodin služby s několika náročnými případy, ke konfliktu se přiznal a uznal, že nejednal správně. Záchranářům se za své chování omluvil dopisem, ve kterém svého chování litoval. Podle zdravotníků to ale nebylo poprvé, co se takto výbušně choval.

Odmítnutí ke smrti nevedlo

Podle policistů, kteří se případem zabývali, nemělo jednání dotyčného na úmrtí pacienta žádný vliv. Přesto ho obvinili z neposkytnutí pomoci a vyhrožování, za což jej soud nyní odsoudil.

Podle mluvčího krajské záchranné služby Prokopa Voleníka nejsou podobné excesy časté, jde spíš o výjimky. Přesto je pro záchranáře podobné dohadování se nepříjemné a zbytečně je zdržuje. „Pokud přijede posádka do nemocnice, potřebujeme od zdravotníků v nemocnici co nejrychleji převzít pacienta, abychom byli k dispozici pro případné další výjezdy. A nediskutovat nad tím, zda je posádka dostatečně kompetentní, či není,“ řekl Voleník.

Nepravomocně odsouzený internista nadále v Lužické nemocnici pracuje. „Nebudu se k tomu vyjadřovat. Vzhledem k tomu, že nejsme žádnou ze stran sporu, nebyli jsme o výsledku jednání informováni. Navíc, pokud vím, není věc zatím pravomocně ukončena,“ řekl ředitel rumburské nemocnice Petr Dubravec. Podle jeho slov mediální prezentace celého případu poškodila nejen samotného Farida S.

„Ta xenofobie a nenávistné věci, kdy jsme se mohli dočíst, že pacient zemřel jen proto, že pan doktor neposkytl pomoc, naši společnost poškodily neskutečným způsobem,“ dodal ředitel Lužické nemocnice. Zařízení se svého lékaře už při začátku vyšetřování zastalo s tím, že se jedná o dobrého odborníka.

Pokud se internista nebo státní zástupce proti verdiktu odvolají, dostane se případ před krajský soud v Ústí nad Labem.