Čtyřiatřicetiletý vietnamský občan Vu Dinh Hoi stanul v pondělí 31. srpna před ústeckým krajským soudem. Je obžalován, že se podílel na nelegální výrobě a distribuci cigaret. Celníci odhalili v říjnu 2004 sklady, kde našli 8 309 800 kusů cigaret. Byli zadrženi dva Vietnamci. Obžalovaný tehdy nebyl v hledáčku celníků a policie. Ale výpověďmi obou zadržených mužů se dočkal obžaloby také Vu Dinh Hoi.

Obžalovanému hrozí až 12 let vězení. Ale protože nebylo prokázáno, že by se cigarety již dostali do oběhu, ale pouze byly vyráběny a skladovány, jde trestný čin ve stádiu přípravy. Proto, pokud bude vina prokázána, asi trest bude mírnější, než jaké je jeho maximum.

Udali šéfa

K zátahu celníků došlo v říjnu 2004 na Děčínsku. Hiep Dinh Nguyem a Chuong Tran Hoang byli přitom zadrženi. Tvrdí, že nepatřili mezi zasvěcené organizátory, vykonávali práce na příkaz svých někoho jiného. Jako člověka, pro kterého pracovali, označili obžalovaného Vu Dinh Hoi.

Protože obžalovaný Vu Dinh Hoi byl v té době mimo ČR, byl obviněn až po návratu do ČR začátkem roku 2008.

U ústeckého krajského soudu je veden proces proti obžalovaným Hiep Dinh Nguyem a Chuong Tran Hoang samostatně. Proto Vu Dinh Hoi stojí před soudem sám.

Miliony cigaret

Když došlo 16. října 2004 k zátahu a domovním prohlídkám, celníci postupně odhalili přes osm milionů kusů cigaret a také falešné české a ukrajinské kolky na cigarety.

Celníci předtím delší dobu sledovali vytipované objekty na Děčínsku a prvotní indicie o nelegální distribuci cigaret se postupně potvrzovaly.

Například v Děčíně – Bechlejovicích u jednoho domu byla zatemněná okna a z objektu se ozývaly pracovní zvuky a hovor v cizím jazyce, pravděpodobně ve vietnamštině. Před tímto domem byli oba obžalovaní o měsíc později zadrženi při nakládání krabic s cigaretami do auta VW Caddy.

Před soudem dnes Vu Dinh Hoi ale o těchto skutečnostech odmítal vypovídat. Protože měl právo odepřít výpověď, byly u soudu přečteny dokumenty týkající se případu.

Vu Dinh Hoi mlčí, protože doufá, že proti němu nebudou jiné důkazy než výpovědi dvou Vietnamců, kteří odpovědnost nechtějí nechat na sobě. Proto Hiep Dinh Nguyem uvedl, že vozil lidem, kteří pracovali pro obžalovaného Vu Dinh Hoi, jídlo a také vozil z výrobny cigaret v Bechlejovicích cigarety.

Chuong Tran Hoang tvrdil, že pouze pro pana Vu Dinh Hoi opravoval dům a také jednou nakládal krabice do auta – a shodou náhod to bylo v okamžiku, kdy prováděli policisté a celníci zátah. Co bylo v krabicích nevěděl. A také nevěděl čím se obžalovaný zabýval.

Padělky

Plagiáty tabákových krabiček známých výrobců cigaret a nelegálně vyráběné cigarety, když byly zkompletované, byly ještě přelepeny padělanými kolky. Jednalo se české kolky i ukrajinské. V obou případech šlo o falzifikáty cigaretových nálepek střední až nízké kvality.