Na případu, který začal na Děčínsku, pracovali policisté víc než devět měsíců. Hlavou organizované skupiny byl podle kriminalistů muž z Ústí nad Labem, který pervitin vyráběl z léků dovezených z Polska. Následně je prodával ve větším množství dealerům.
„Ti to rozprodávali na ulice a do nižších pater," řekl ústecký kriminalista.
Kriminalisté při zátahu odhalili dvě kompletní varny pervitinu a velké množství chemikálií. Zadrželi i 80 gramů pervitinu a čtyři kilogramy marihuany. Asi 120 policistů včetně zásahových jednotek zasahovalo na řadě míst v kraji. Všichni zadržení jsou podle kriminalistů Češi.
„Pro drogovou scénu je to značný zásah. Ale nejsme naivní a myslíme si, že to bude okamžitě nahrazeno dalšími osobami, protože poptávka po drogách tady je," řekl kriminalista z Děčína.
Výrobci často střídali i místa, kde drogy vyráběli.
„Vyráběli i v lese, aby nebyl cítit typický zápach. Vyráběli i v garážích. Byt je až to poslední místo, kde by se droga vyráběla. Je tam vysoké riziko požáru a odhalení této trestné činnosti," uvedli kriminalisté. Drogy podle policie vyráběli několikrát týdně. Z vydělaných peněz ale nezbylo téměř nic.
„Část peněz investovali do nákupu léků, ostatní většinou prohráli v automatech," doplnili policisté.
Kriminalisté obvinili všechny zadržené z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami a jedy, pět lidí poslal soud do vazby. Klíčovým organizátorům hrozí až deset let vězení.
„Někteří už byli trestaní, o části z nich se dá říct, že to jsou staří harcovníci," doplnili policisté. Nejstaršímu obviněnému je 60 let.
Podle Dvořáka jde o úspěch specializovaného Toxi týmu, který pracuje ve všech okresech Ústeckého kraje a zaštiťuje ho krajské policejní ředitelství. Letos už rozpracoval 420 případů.
„V Toxi týmu působí v současné době 53 policistů. Věříme, že se jejich počet podaří ještě navýšit," dodal Dvořák.