Obžaloba tvrdila, že Marešová zabíjela nemocné z jednotky intenzivní péče draslíkem, aby si ulehčila práci. Státní zástupce pro ni v hlavním líčení před ústeckým krajským soudem požadoval doživotní trest vězení, nyní státní zastupitelství usilovalo o vrácení kauzy k novému projednání a doplnění dokazování.

Žalobce se původně opíral o posudek dvou znalců, jejichž závěry ale odmítli zpracovatelé revizního posudku z olomoucké fakultní nemocnice. Podle nich se tvrzení o otravě draslíkem nepotvrdilo a úmrtí pacientů byla očekávatelná. Krajský soud následně Marešovou letos v lednu nepravomocně zprostil viny kvůli nedostatku důkazů, toto rozhodnutí nyní potvrdil odvolací senát.

"Filozofie řízení, jak ho prováděl krajský soud, je nám velice blízká. V podstatě se vším, co uvádí v napadeném rozsudku, se můžeme ztotožnit," zdůvodnil rozhodnutí předseda senátu Michal Hodoušek. "Ani není vůbec jisté, jestli se takové případy staly. Je to celkem jednoznačné a zprošťující rozsudek byl zcela na místě," podotkl k prvním pěti úmrtím. U poslední zemřelé pacientky, po jejíž smrti byla Marešová zadržena, pak experti jednoznačně neurčili příčinu skonu

"Nikoho jsem neusmrtila, nikomu jsem nepomohla zemřít, nikomu jsem neublížila, ani jsem nechtěla ublížit. Prostě byla jsem v nesprávný čas na nesprávném místě s nesprávnými lidmi, já si to neumím jinak vysvětlit," řekla Marešová v úterý u soudu v závěrečné řeči.

"Je to velmi silný dojem a musím ho nejdřív vstřebat," řekla pak Marešová novinářům při odchodu ze soudní budovy. Přímo v jednací síni přivítala rozsudek objetím s přítelkyněmi, které ji přišly podpořit.

"Jsem rád, že to tak dopadlo, teď teprve může zase začít pořádně žít," říká rumburský místostarosta Alois Kittl, který celou kauzu sleduje od začátku. "Trochu jsem to očekával," dodal.

To, že by se Věra Maršová vrátila do Lužické nemocnice, je ale krajně nepravděpodobné.  V průběhu soudního jednání v Ústí nad Labem totiž vypovídala řada jejích sester i ostatních zaměstnanců špitálů. A výpovědi mnohdy nebyly vůči ní lichotivé.

Věru Marešovou navíc Lužická nemocnice nevyhodila, odešla dobrovolně.

„S paní Marešovou nemáme žádné vazby již od léta 2014. Paní Marešová tehdy ukončila pracovní poměr na vlastní žádost," řekl Děčínskému deníku ředitel Lužické nemocnice Petr Dubravec. Tehdy stál v čele nemocnice někdejší místostarosta města Darek Šváb.

"Z mého pohledu to je rozsudek, který byl očekávatelný. Revizní posudek byl jasně vypracovaný. Pokud by nebylo onoho nešťastného prvního posudku, mohl být tento případ uzavřen tak, jak řada jiných nejen ve zdravotnictví a před soud by se vůbec nedostal." řekl Děčínskému deníku Darek Šváb.

Trestní oznámení bylo před dvěma lety podáno jménem rumburské nemocnice. Její vedení tehdy nemělo jinou možnost.

Vývoj kauzy:

Noc z 5. na 6. června 2014 - V Lužické nemocnici v Rumburku zemřela sedmdesátiletá onkologická pacientka. Lékař Petr Vondráček zjistil, že u zemřelé před smrtí prudce stoupla hladina draslíku, který způsobil srdeční arytmii. Zástupce vedení nemocnice posléze podal trestní oznámení na jednu ze zdravotních sester kvůli podezření ze spáchání trestného činu.
22. srpna 2014 - V souvislosti s úmrtím pacientky obvinila policie z vraždy tehdy již bývalou zdravotní sestru padesátiletou Věru Marešovou, která byla vzata do vazby. V tisku se posléze objevila spekulace, že šlo o eutanazii. Nemocnice nepotvrdila podezření na víc případů.
23. srpna 2014 - Vedení nemocnice oznámilo, že zpřísnilo vnitřní předpisy týkající se kontrol zdravotní dokumentace a nakládání s vybranými léky.
25. srpna 2014 - Ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec řekl, že policie prošetřuje dalších 11 případů úmrtí v rumburské nemocnici.
3. září 2014 - Státní zástupce Jakovec Mladé frontě Dnes řekl, že obviněná podle policie neprováděla eutanazii.
16. září 2014 - Vedení rumburské nemocnice oznámilo, že podá trestní oznámení na lékaře Vondráčka pro nadržování a neoznámení trestného činu. Lékař údajně manipuloval s důkazy a znehodnotil je. Vondráček jakékoli pochybení odmítl.
29. září 2014 - Marešová byla propuštěna z vazby.
26. listopadu 2014 - Policie obvinila Marešovou z vražd dalších pěti pacientů. Soud ji poté poslal do vazby.
13. března 2015 - Policie ukončila vyšetřování vražd šesti pacientů a podala návrh na obžalobu Marešové, která údajně pacienty zabíjela draslíkem.
3. dubna 2015 - Státní zástupce obžaloval Marešovou z vraždy šesti pacientů. Podle informací ČTK znalci neodhalili, že by trpěla duševní nemocí či poruchou. Podle obžaloby zabíjela, aby si ulehčila práci.
22. června 2015 - Ústecký krajský soud začal projednávat kauzu, Marešová vinu odmítla.
1. října 2015 - Soud rozhodl, že Marešová zůstane ve vazbě. Ústecký krajský soud ji na konci července z vazby propustil, proti usnesení ale podal stížnost státní zástupce.
19. listopadu 2015 - Ústecký krajský soud opět propustil Marešovou z vazby. Poté, co Vrchní soud v Praze zamítl stížnost státního zástupce, byla 22. prosince propuštěna.
21. ledna 2016 - Soud zprostil Marešovou obžaloby z vražd pacientů. Podle soudu nebylo prokázáno, že se skutky staly.
Duben 2016 - Ústecký krajský soud zahájil správní řízení se znalci, na základě jejichž posudku byla Marešová obžalována z vraždy. Znalec Roman Matlach jako hlavní autor uvedl, že smrt pacientů mohla být způsobena prudkým nárůstem draslíku v krvi. Závěry, že měla Marešová zabíjet draslíkem, odmítl v soudním řízení znalec obhajoby i revizní posudek. Sankce hrozí i znalci Jiřímu Závodskému, který Matlachovi pomáhal.
26. července 2016 - Zproštění viny zdravotní sestry Věry Marešové, kterou obžaloba vinila z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku, je pravomocné. Pražský vrchní soud dnes zamítl odvolání státního zastupitelství.