Letos došlo do konce října ke dvaadvaceti nejtěžším násilným činům, loni jenom k patnácti. Nejvíce vražedných útoků eviduje policie na Chomutovsku, aot šest případů.

O zvýšení počtu případů v kraji se postaral i vrah, který zastřelil v Ústí pumpaře u benzinové pumpy, na Teplicku podnikatele a v Chomutově Vietnamce a policistu a dalšího muže se pokusil zastřelit.

Se třemi vraždami a pokusy o vraždu jsou ve statistice na druhém místě okresy Děčín, Louny, Teplice a Ústí. V rámci kraje zaznamenali tři, čili pokles vražd kriminalisté v ústeckém okresu o dva případy. Loni registrovali na Ústecku pět vražedných útoků.

Budiž útěchou, že v Ústeckém kraji loni bylo objasněno 100 % případů, letos zatím kolem 80 %. Ze všech trestných činů u vražd je největší objasněnost.

Vzrůstá nervozita

Policejní psycholog Josef Kovářík v prudkém nárůstu těchto činů vidí částečně vliv zhoršující se sociální situace nejchudších a celkový růst existenční nejistoty, a tím i růst agrese mezi lidmi. Ale důležitým faktorem je i krutá náhoda.

„Pokud všech druhů násilných trestných činů na severu Čech je v součtu zhruba tolik jako loni, není třeba se vývoje v oblasti násilných útoků děsit. A to přesto, že například i počet loupeží od počátku roku v Ústí stoupl o třicet procent a na Lounsku o téměř osmdesát procent. Může se jednat o náhodné meziroční výkyvy.

Alarmující by byla statistika, kdyby došlo k růstu několik let po sobě,“ uvedl psycholog Kovářík.

Statistická útěcha

Statistiky dávají Kováříkovi za pravdu. Pokud za celý rok 2005 došlo ke 109 loupežím v ústeckém okrese a za celý rok 2006 k 93 případům, 50 případů do konce října loňského roku je dosti nízké číslo podobně jako 69 případů do konce října letošního roku.

Proti minulým letům tedy na Ústecku nedošlo z tohoto pohledu k výraznému nárůstu násilí.

Násilné trestné činy jsou krutou houpačkou bez velkých zákonitostí také podle Jiřího Krupičky, vedoucího kriminální policie severočeského policejního kraje.

Severočeský kriminalista připomenul, že například v roce 1999 došlo k pěti vražedným událostem na Lounsku a ke čtyřem na Mostecku. Ale o rok později, v roce 2000, v těchto okresech nezaznamenali policisté naopak žádnou tragédii tohoto typu.