V rumburské porodnici zemřelo pětidenní novorozeně. Rodiče z toho viní nemocnici.

„Družka porodila císařským řezem, ale chlapeček byl po porodu v naprostém pořádku, alespoň nám to tvrdili,“ řekl otec Jan Demeter ze Šluknova. Chlapec se narodil donošený, vážil tři kila a měřil osmačtyřicet centimetrů.

„Jenže družce začali dávat léky, denně sedm a ještě nějakou kapačku, byl mezi nimi i diazepam a nutili manželku kojit,“ tvrdil otec. Po pěti a půl dnech dítěti selhalo srdce a zemřelo.

„Družku jsme na revers odvezli z rumburské nemocnice a převezli do Ústí nad Labem. Už je na tom lépe, ale i tady se divili, jak něco takového mohli v Rumburku udělat,“ posteskl si mladý muž. Pokud jeho družka znovu otěhotní, rodit už prý v Rumburku nebude. „Po tom, co se nám stalo i další lidé shánějí místa pro rodičky v Děčíně, České Lípě nebo v Ústí nad Labem,“ poznamenal muž.

ROZHOVOR S RODINOU SI MŮŽETE POSLECHNOUT VE VIDEONAHRÁVKÁCH

Pokud žena dostávala diazepam a musela kojit, dopustil se personál rumburské porodnice zásadní chyby. Už na příbalovém letáku určeném i pro laika totiž stojí, že jej nesmí užívat kojící matky a děti do tří let.

Jasno přinese pitva

Rodiče na nemocnici podali trestné oznámení.

„Případem se zabýváme, čekáme na lékařské posudky, byla nařízena soudní pitva,“ sdělil mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik.

Rumburská nemocnice patří městu. Jejím ředitelem je prozatimně rumburský místostarosta Darek Šváb, jenž je zároveň předsedou představenstva nemocnice. Pochybení lékařů odmítl.

„Mladistvou prvorodičku lékaři přijali 22. května ve velmi vážném zdravotním stavu a s patologickou hypertenzí. Její zdravotní stav si vyžádal řešit situaci ihned, a to císařským řezem. Ten proběhl bez komplikací,“ popsal situaci Šváb.

O pět dnů později, v noci, došlo k náhlé zástavě dechu a srdce dítěte. „Dítě lékaři okamžitě začali oživovat a pokoušeli se o to téměř hodinu, bohužel bezvýsledně,“ dodal Šváb. Tvrdil, že mladá žena byla ve stavu ohrožení života, z nemocnice odešla, aniž by to oznámila ošetřujícímu lékaři. "Právě proto, že byla v ohrožení života, požádali jsme policii o pomoc při jejím hledají," tvrdil Šváb. To potvrdil iu policejní mluvčí.

Je nemocnice bez viny?

Z předběžných výsledků sice zatím nebyla stanovena přesná příčina úmrtí dítěte, ale podle Švába bylo vyloučeno pochybení či zanedbání péče ze strany lékařů a personálu zdravotnického zařízení.

„Konečné a přesné výsledky však budou známy až po provedení biologických rozborů, zejména toxikologických, kterými by se měla vyloučit intoxikace matky psychotropními či omamnými látkami ještě před porodem,“ upozornil Šváb. Připustil, že dívka po porodu kojila, ale jaké léky brala, nechtěl říci se zdůvodněním, že takovou informaci nesmí poskytnout.