O uzavření dohody o vině a trestu požádali dva majitelé autoškol Patrik Baranovič a Karel Krolop. „Soud dohody o vině a trestu schválil a vyhlásil rozsudek, obě strany se vzdaly možnosti odvolání a rozsudky tak v pátek nabyly právní moci,“ řekl Deníku okresní státní zástupce Lukáš Otipka. Ten se s oběma obžalovanými dohodl na podmíněných trestech a pokutách. Krolop, který byl odsouzen za podplácení a pomoci ke zneužití pravomoci úřední osoby, dostal na základě dohody tříletou podmínku se čtyřletou zkušební dobou a má zaplatit pokutu 600 tisíc korun. Poloviční pokutu pak má zaplatit Baranovič, který dostal kromě finančního trestu také osmnáctiměsíční podmínku s odkladem na tři roky. Baranovič byl odsouzen za podplácení.

Kromě toho státní zástupce podal podnět na uvalení vazby dalšího obžalovaného, překladatele Georgese M. „Podání podnětu vyplývá z výpovědi osoby, která původně vystupovala v pozici svědka a později proti ní bylo vedeno trestní řízení pro trestný čin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, kde vystupovala jako obviněná,“ vysvětlil důvody k podání podnětu Otipka s tím, že tento člověk vypověděl věci, které naplňují zákonné důvody pro vazby mající za cíl zamezit ovlivňování svědků. Oproti přípravnému řízení, ve kterém státní zástupce podává návrh na uvalení vazby, nemá soud v tuto chvíli žádné pevné lhůty, dokdy musí rozhodnout. Dokonce se podnětem ani nemusí zabývat. Není tak jasné, jak se k podnětu státního zástupce postaví.

Řidičský průkaz. Ilustrační foto
V případu falšování řidičáků ve Varnsdorfu mělo dojít i na vydírání

Kriminalisté pracovali na rozsáhlém případu více než dva roky, na začátku října 2020 zasahovali přímo na varnsdorfské radnici, odkud si odnesli řadu dokumentů. Podle tehdejších informací Deníku si pro řidičské průkazy do Varnsdorfu jezdili nejen lidé z okolí, ale prakticky z celé republiky a policie se o činnost komisařů zajímala delší dobu. Komisaři měli zkoušeným lidem testy, které jsou potřebné pro získání řidičského oprávnění, kontrolovat a zajišťovat tak jejich úspěšnost. Jeden z nich však už zemřel.

Policisté práci zkušebních komisařů monitorovali pomocí kamer a odposlechů. „Autoškoly přihlásily na Městský úřad ve Varnsdorfu žadatele ke zkouškám. Ti ve většině případů ke zkouškám přijeli osobně. Zkušební test vyplnili a nechali si jej zkontrolovat ještě před odevzdáním zkušebním komisařem, který naznačil správnou odpověď,“ popsal vyšetřovatel z hospodářské kriminálky Martin Czepan postup při falšování řidičských průkazů. 

U děčínského soudu 24. srpna promítali záznamy z varnsdorfské zkušebny pro autoškoly:

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura