Během dalšího projednávání pravděpodobně největší kauzy spojené s údajným falšováním řidičských průkazů v Česku zazněla během čtení listinných důkazů třaskavá informace. Jeden z obžalovaných měl být e-mailem vydíraný neznámým člověkem. „Chci vás informovat o nelegálních praktikách, které provádíte v rámci řidičských průkazů. Mám přesvědčivé důkazy proti vám, že jako zkušební komisař poskytujete negramotným lidem za úplaty řidičské průkazy,“ předčítala soudkyně Pavlína Müllerová ze spisu e-mail, který byl plný chyb. Následně pisatel nabídl svou mlčenlivost, za kterou požadoval 200 tisíc korun. „Toto není vydírání, ale upozornění,“ končil první e-mail. Peníze měly být poslané na účet, který plánoval autor e-mailu bývalému zkušebnímu komisaři poslat textovou zprávou.

„Na policii jsem se neobrátil. Předal jsem to vedení městského úřadu a dál se o to nestaral,“ řekl před pátečním jednáním obžalovaný bývalý komisař Radek Š. Podobnou zkušenost má mít podle svých slov také další obžalovaný Georges M. „Pár lidí se na mne obrátilo s tím, že chtějí peníze zpět. Pokud je nedostanou, budou proti mně svědčit,“ tvrdil tlumočník viněný z toho, že zahraničním uchazečům, především z arabského světa, pomáhal při skládání zkoušek nezbytných k získání řidičských průkazů.

Jak dlouho bude proces trvat, zatím není jasné. Je ale velmi pravděpodobné, že se protáhne na dlouhé měsíce. Ve věci totiž figuruje přibližně 700 lidí, kteří měli údajně získat řidičské oprávnění podvodným způsobem. Přibližně 400 z nich podle státního zástupce Lukáše Otipky křivě vypovídalo na policii, několik desítek z nich za to již bylo odsouzeno. Je možné, že se před děčínským okresním soudem objeví všech 700 lidí figurujících ve spise, pokud o jejich výslech požádají advokáti obžalovaných. „V našem případě se to týká 164 lidí a budeme chtít jejich předvolání,“ řekl obhájce jednoho z obžalovaných.

U děčínského okresního soudu pokračovalo řízení ve věci údajného falšování řidičských průkazů ve Varnsdorfu.
Áčko, béčko, radili komisaři podle policie uchazečům o řidičák ve Varnsdorfu

Kriminalisté pracovali na rozsáhlém případu více než dva roky, na začátku října 2020 zasahovali přímo na varnsdorfské radnici, odkud si odnesli řadu dokumentů. Podle tehdejších informací Deníku si pro řidičské průkazy do Varnsdorfu jezdili nejen lidé z okolí, ale prakticky z celé republiky a policie se o činnost komisařů zajímala delší dobu. Komisaři měli zkoušeným lidem testy, které jsou potřebné pro získání řidičského oprávnění, kontrolovat a zajišťovat tak jejich úspěšnost. Jeden z nich však už zemřel.

Policisté práci zkušebních komisařů monitorovali pomocí kamer a odposlechů. „Autoškoly přihlásily na Městský úřad ve Varnsdorfu žadatele ke zkouškám. Ti ve většině případů ke zkouškám přijeli osobně. Zkušební test vyplnili a nechali si jej zkontrolovat ještě před odevzdáním zkušebním komisařem, který naznačil správnou odpověď,“ popsal vyšetřovatel z hospodářské kriminálky Martin Czepan postup při falšování řidičských průkazů. 

U děčínského soudu ve čtvrtek promítali záznamy z varnsdorfské zkušebny pro autoškoly:

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura