O dvouměsíční štěně evropského saňového psa Taru málem přišli manželé Hnízdilovi, kteří bydlí v sousedství velmi problematické ubytovny Modrá na Střekově. Soužití se sociálně problematickými obyvateli tohoto objektu jim přináší každodenní problémy. Tohle ale bylo už moc i na ně.

„Měli jsme Taru tři dny a odjeli jen na hodinu ke známým. Než jsme se vrátili, psa nám ukradli,“ řekl deníku Václav Rohan, otec majitelky štěněte, Miroslavy Hnízdilové. „Pak se zeť vrátil, právě proto aby štěně nebylo samo doma, a sousedé mu hned hlásili, že fenku někdo ukradl,“ vyprávěl dál.

Renata Studihradová, která má zahradu naproti domu Hnízdilových, si všimla, že se kolem domu sousedů motá skupina romských výrostků. Protože nějak vytušila, že by je mohlo zajímat štěně, varovala je, že pokud se mláděti něco stane, ví, že kde je na ubytovně hledat. Zmizeli, ale za chvíli byli zpátky a žalovali, že štěně někdo ukradl.

„Já jsem vzal naši fenu německého ovčáka a běželi jsme s kamarádem, který byl u nás na návštěvě, za zloději. Manželka zatím zavolala městskou policii,“ popisoval, co se ten den dělo, Michal Studihrad.

Zloděje naštěstí dohonili. Kdo ví, kde by jinak štěně skončilo. Šlo o dva výrostky. Ten který držel vystresované zvíře, ho hodil na zem s tím, že nic neukradl, že ho našel. Mezitím přijela městská policie.

Jedna ubytovna, spousta problémů

„Zloději byli podle toho, co jsme se od policistů dozvěděli, z ubytovny Modrá a z Kořenského ulice,“ dodává k tomu Miroslava Hnízdilová.

Ubytovna změnila život v této části Střekova natolik, že z klidné části města udělala problémovou lokalitu. Na obyvatele si stěžují lidé z okolí už dlouho, mezi nimi i manželé Hnízdilovi. Jejich upravený domek se spoustou květin před okny stojí v bezprostřední blízkosti Modré. Obyvatelé ubytovny mají vše, co se děje na dvoře nebo v zahradě Hnízdikových, jako na dlani. Nový nájemník, tedy kouzelné štěně Tara, jim tak nemohl uniknout. Poslední dopis poslala Hnízdilová starostovi obvodu 10. května. „Dodnes čekáme na odpověď, říká.

Štěně se podařilo zachránit, majitelé mu udělali uzamykatelný kotec a všechno má zdánlivě dobrý konec. Ovšem i pro zloděje. Jako nezletilým se jim nic nestane.

Jako hrách na stěnu házeti

Událost se stala dvacátého května. V žádné případě to ale nebyla poslední nepříjemnost, které od té doby čelili.

„To bylo teď v sobotu. Seděli jsme na dvorku a najednou se ozvala hrozná rána. Z ubytovny nám hodili pytel s odpadem přímo na střechu,“ vyprávěl Václav Rohan. Že občas najde něco zahozeného z oken na zahradě, ho už nepřekvapuje.

Okolí ubytovny denně kontroluje policie. Obvodní úřad i město už s majitelkou Leou Anderlovou řeší situaci kolem ubytovny dlouho. Připomínky mají i hygienici. Přesto celý případ jen připomíná staré české přísloví o házení hrachu na stěnu…