Neobvyklý případ začal ve středu 9. srpna rozplétat děčínský okresní soud. Státní zástupce podal obžalobu na bývalého policistu Jakuba C., který měl podle obžaloby několikrát zanedbat své povinnosti při vyšetřování několika trestných činů. „Jako zpracovatel trestní věci týkající se podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti nezadokumentoval z důvodu své liknavosti poznatky zjištěné při sledování a nezajistil vyhotovení protokolu,“ uvedl v obžalobě Martin Krumpoch, který bývalého policistu viní ze zmaření důležitého úkolu z nedbalosti a podstatného ztížení důležitého úkolu, čímž se měl  dopustit maření úkonů úřední osoby z nedbalosti.

Sledování se mělo týkat autobazaru a autoservisu. Policie se o podezřelé zajímala kvůli možné legalizaci kradených aut. Podle žalobce měl bývalý policista špatně vyhodnotit časté návštěvy jednoho konkrétního auta a tím nemohl být zjištěn původ tohoto auta. Jakub C. před soudem řekl, že každý den sledování pořídilo sledovací zařízení několik tisíc fotografií, které bylo potřeba prohlédnout a vyhodnotit. Na to vše měl být podle svých slov sám, protože kolega z oddělení zabývajícího se krádežemi automobilů byl nemocný.

V Děčíně se soud začal zabývat obří kauzou falšování řidičáků ve čtvrtek 15. června.
Peníze na ještěry nebo sázka. Soud dál rozplétá kauzu řidičáků z Varnsdorfu

„Jednalo se o to, abych zaregistroval, pokud někdo bude auta rozřezávat nebo rozebírat. Auta vjíždějící do areálu jsem prověřoval v systému PATROS, žádné jím ale neprocházelo, takže jsem žádné úřední záznamy z toho nedělal,“ řekl Jakub C. před soudem. Stejně podle svých slov postupoval také u konkrétního auta zmíněného v obžalobě. Navíc zjistil, že jej užívá bratr majitele servisu a jezdí tam prakticky denně. U tohoto auta měl být podle žalobce vyměněný nárazník, což bývalý policista nikam nezanesl.

„Nevím, jestli jsem to na fotografiích zaznamenal. Pokud bych to zaznamenal, tak by mi to vůbec nepřišlo podezřelé, protože se jedná o autoservis a pokud někdo mění nárazník, tak mi to nepřijde, že někdo páchá trestnou činnost nebo ji zastírá,“ nabízel soudu svůj pohled obžalovaný muž s tím, že auto údajně mělo navíc krátce před tím střet s lesní zvěří.

U policie sloužil 14 let, teď řeší problémy se zákonem

V dalších bodech obžaloby pak Jakuba C., který sloužil u policie čtrnáct let, viní státní zástupce z toho, že v dalším případě týkajících se aut nezajistil dostatečně důkazy. Na zadní sedačce auta totiž měly být registrační značky, stejně tak údajně nezajistil stopy z interiéru auta. V třetím bodě obžaloby mu pak státní zástupce klade za vinu, že z liknavosti provedl špatně výslech týkající se varny drog.

Podle obhájce Milana Štětiny je rozhodující, zda pochybení jeho klienta měla vliv na výsledek vyšetřování. Tedy zda se daného člověka podařilo usvědčit, případně odsoudit. „Bude to předmětem dokazování. Stejně jako bude předmětem dokazování to, zda to jeho pochybení, pokud to vůbec lze tak označit, je to, že nezaznamenal na tisících fotek to, že byl vyměněn nárazník,“ řekl po středečním jednání Štětina.

Zároveň naznačil, že za trestním stíháním jeho klienta mohou být i osobní neshody na jeho dřívějším pracovišti a měl být údajně některým kolegům nepohodlným. Právě bývalí kolegové a nadřízení Jakuba C. by měli vypovídat při příštích jednáních, případně by měly být čtené jejich výpovědi.