Jeden takový případ se 
v minulých dnech stal na Růžové nedaleko Děčína.

„Výletníci odstavili svůj vůz na parkovišti u Růžovského vrchu u obce Růžová na Děčínsku. V době odchodu zanechali v autě osobní věci 
s drobnou elektronikou. Když se k autu v podvečer navrátili, našli vůz poničený. Po bližší prohlídce svého dopravního prostředku začali postrádat fotoaparát, osobní věci i zakoupené kartony cigaret," popsala policejní mluvčí Petra Trypesová s tím, že se škoda vyšplhala až nad třicet tisíc korun.

Další dva podobné případy se staly na okraji Národního parku České Švýcarsko. Na jednom z odstavných parkovišť u Doubice vykradli zloději dvě auta, škoda se vyšplhala na téměř padesát tisíc.

„Máme poznatky, že se takové incidenty dějí. Ale naší prioritou je ochrana přírody 
a nemůžeme upozorňovat každého řidiče, že by si v autě neměl nechávat cenné věci. Problém je především tehdy, když lidé zaparkují mimo vyhrazená místa. Nejenže tím riskují postih, ale stoupá i riziko vykradení takového auta. Často se totiž jedná o velmi odlehlá místa," říká mluvčí správy národního parku Tomáš Salov.

Zloději se ale nevyhýbají ani centrům velkých měst na Děčínsku.

„Ve vyloupeném autě zůstal koncem března 2015 odložený batoh s věcmi. Ty, jak se zatím ukazuje, přilákaly pětadvacetiletého muže, který se do vozidla vloupal a s sebou si odnesl maskáčový komplet a značkový batoh s osobními věcmi. Majitelé věcí utržili téměř třítisícovou škodu," popisuje případ z Tržní ulice 
v Děčíně policejní mluvčí Petra Trypesová.
Tentokrát měla majitelka auta štěstí, maskáče a několik drobností se totiž policistům podařilo během vyšetřování najít a vrátit jí je.

Všechny tyto případy spojuje jedna věc – neopatrnost majitelů aut. Vloupat se do nich je většinou totiž poměrně snadné.
„Absolutní ochrana vozidla před vloupáním neexistuje, ale je možné se pokusit jeho riziko snížit na co nejmenší možnou míru. Zodpovědnost leží především v rukou majitelů a řidičů, kteří tento oblíbený dopravní prostředek využívají. Především je nutné si uvědomit, že volně a viditelně odloženými věcmi přilákáte zájem zloděje," vysvětluje Petra Trypesová.

Mnohdy se stane, že si zloději odnesou nejen foťáky, navigace nebo kamery, ale v peněžence najdou i platební kartu, u které je připsaný PIN. Pak pro ně není nic snadnějšího, než zajít k nejbližšímu bankomatu a z konta vybrat nejvyšší možnou částku. Škoda se tak velmi snadno může několikrát znásobit.

Zloději přitom stačí pouhých několik minut, aby auto vykradl.

Možnost, že se majitelé vykradených aut opět setkají se svým majetkem, nebo že budou mít po kom vymáhat škodu, je poměrně nízká. Podle webu mapakriminality.cz se 
v průběhu roku 2014 podařilo objasnit na Děčínsku pouhých 30 procent krádeží věcí 
z automobilů. Policisté objasnili 103 případy; neobjasněných zůstalo 242.

Jak ochránit auto před zloději?

nenechávejte ve vozidle žádné cenné věci, peněženky, peníze, doklady. Stejně tak drahé oblečení či drahá hračka může zloděje zlákat
- nenechávejte uvnitř vozu technický průkaz ani náhradní klíče od vozu. Jejich ponechání ve voze vám může jednak přidělat problémy při likvidaci pojistné události u pojišťovny, ale především pachatel, který chtěl původně „pouze" odcizit autorádio nebo jiné předměty v autě uložené, se může nakonec rozhodnout odcizit celé vozidlo. Navíc mu tak usnadňujete i další legalizaci vozidla.
- přemýšlejte o tom, kde své vozidlo parkujete. Tmavá zákoutí 
a odlehlá místa zajišťují pachateli naprosto nerušený klid pro „práci".
- věnujte pozornost základnímu zabezpečení svého automobilu, zvažte i „nadstandardní" zabezpečení.
- pokud už ve vozidle zabezpečovací zařízení máte, používejte jej.
Nenechávejte své vozidlo bez dozoru odemčené.
- nikomu nesvěřujte klíče od automobilu