Zuřivý útok, ke kterému došlo loni v červnu v bytě v Teplické ulici v Děčíně, měl ve čtvrtek soudní dohru. Útočníka, 46letého A. D., před ústecký senát přivedla eskorta z teplické vazební věznice. To v síni ještě byla i poškozená 28letá bývalá družka obžalovaného i s dítětem. Předběžně souhlasila, že si po jednání obžalovaný může pochovat dítě. Jeho otce za útok na matku pak odsoudili k sedmi letům ve věznici s ostrahou a k ochrannému psychiatrickému a protitoxikomanickému léčení. Rozsudek, který je pravomocný, si ale žena nepřišla poslechnout a muž už neviděl ani dítě.

Jak popsal státní zástupce v obžalobě, útok proběhl v noci 14. června 2022 v bytě v Podmoklech. Spočíval ve vícečetných úderech kovové teleskopické trubice od vysavače do celého těla včetně hlavy. Ačkoli se žena snažila při napadení krýt, její partner měl velkou fyzickou převahu. A zběsilým útokem jí způsobil krevní výrony, zlomeniny kosti a nitrolební krvácení. Všechno to vedlo k jejímu bezvědomí.

„To byl výpadek, já jsem prostě bouchnul,“ řekl muž směrem k poškozené. Někdo jí naštěstí přivolal záchranku a díky včasné neurochirurgické operaci se ji podařilo zachránit. „Jsem šťastný, že přežili, že jsou zdraví,“ komentoval to obžalovaný.

41letý Karel K. z Jiříkova před ústeckým krajským soudem čelí obvinění z vraždy ženy.
Noční vražda ženy na Šluknovsku: Obžalovaný šel ráno k jejímu druhovi na kafe

O dítěti, které žena čekala, násilník podle obžaloby věděl, a i přesto na ni zaútočil. Léčení jeho zbité oběti vyšlo pojišťovnu skoro na 300 tisíc, které má muž zaplatit. Poškozená se také přihlásila s nárokem na náhradu nemajetkové újmy. Procesně s tím byl problém, s obžalovaným ale byla řeč. „Chci uhradit,“ řekl směrem k poškozené. „Momentálně nedisponuju žádným… Ale budu se snažit zaplatit, co půjde… Tři sta třeba,“ dodal muž. Jestli a kdy ale žena a také pojišťovna peníze skutečně uvidí, je otázka. Muž má momentálně trvalé bydliště psané na děčínském magistrátu. Žena však může požádat o odškodnění Ministerstvo spravedlnosti z jeho speciálního fondu pro pomoc obětem trestných činů.

Proč vlastně ženu zbil, z krátkého veřejného zasedání nevyplynulo. Muž totiž uzavřel dohodu o vině a trestu se státním zástupcem. Neprobíhalo tak standardní hlavní líčení s dokazováním, ze kterého se lze obvykle dozvědět více podrobností o spáchaných zločinech, třeba z výpovědí svědků. Není ani zcela zřejmé, proč muž dostal nařízenu ústavní léčbu, kterou pravděpodobně vykoná ještě ve vězení. „Byly indikace, že užíval návykové látky,“ řekl Deníku Martin Krumpoch z krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem. Předseda senátu Martin Majchrák dodal, že muž byl v době spáchání zločinu v podmínce, uložené děčínským okresním soudem. Kvůli tomu si ve vězení odsedí ještě o rok déle.