První zprávu dostal muž 
z Rumburska v první polovině letních prázdnin. V červenci mu přišel email, ve kterém mu jeho autor oznamoval, že údajně zdědil majetek ve Velké Británii. Zároveň se ze zprávy dozvěděl, že je nutné kontaktovat právníka, který má vyřízení údajné pozůstalosti na starosti.

„V následujícím e-mailu se již objevila výzva k uhrazení nutných poplatků spojených 
s vyřizováním pozůstalosti, 
a tak adresát na uvedený účet odeslal v přepočtu bezmála sedmdesát tisíc korun," popisuje případ děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová.

Jenže ani taková částka podle autora emailů k úspěšnému vyřízení dědictví a převodu majetku na dědice nestačila. Na podzim totiž přišla další výzva k zaplacení další částky, tentokrát již několikanásobně vyšší.

„Když se částka vyšplhala na hranici 322 tisíc korun, další chystanou platbu již muž neodeslal a obrátil se na rumburské policisty. Ti finanční ztrátu prověřují s ohledem na přečin podvodu," dodává Petra Trypesová.

Právě s podobnou důvěřivostí internetoví podvodníci počítají. Emaily o velkém dědictví v zahraničí dostal prakticky každý, kdo vlastní emailovou schránku. Před reakcí na ně ale odborníci varují.

Další častý případ je podvodná žádost o pomoc při převodu peněz do zahraničí.

„Tento typ podvodu se často točí kolem nějaké významné události či neštěstí, jako je například svržení vlády, státní převrat, krach významné společnosti nebo smrt rodinného příslušníka. Podvodníci tvrdí, že potřebují pomoc 
s převodem peněz do jiné země. Část peněz je pak nabízena za pomoc při zprostředkování převodu. Odesilatel tvrdí, že je ředitelem velké společnosti, vyšším státním úředníkem, účetním, manažerem nebo příbuzným zesnulého. Tito často při podpisu používají tituly jako doktor, velitel nebo generál," píše například ve své brožuře sdružení na ochranu práv spotřebitelů dTest.

Podvody na internetu se ale neomezují jen na slíbené dědictví nebo žádost o pomoc 
s převodem peněz. Před časem se několik lidí ze severu Čech stalo obětí podvodníků, kteří nabízeli ojetá auta za velmi výhodné ceny. Kupující zaplatili polovinu ceny předem.

Následně obdrželi informační email, že auto bylo českou či německou celní správou zadrženo a je třeba zaslat další hotovost k zaplacení nějakého poplatku. Svého auta se ale ani tak nedočkali, naletěli totiž podvodníkům využívajícím důvěřivosti lidí.