Hned dvakrát v boji proti konopí uspěli v poslední době policisté na Děčínsku. V Dolní Poustevně je na stopu přivedl neschválený odběr elektrické energie, ve druhém případě pomohl s odhalením sušení konopí trochu netradičně exekutor.

Zase ta elektřina!

Právě „černý" odběr elektřiny je častou příčinou odhalení nelegální pěstírny konopí. Přesně to se stalo 
v Dolní Poustevně, kde v polovině ledna pracovníci energetické společnosti zjistili, že v jednom z místních objektů 
v ulici K rybníku dochází k neoprávněnému odběru elektřiny.

„Jak se posléze ukázalo, nelegální odběr elektřiny souvisel s pěstírnou konopí," uvedla děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová s tím, že v polovině února dorazili do podezřelého objektu na domovní prohlídku kriminalisté. Výsledek? Další odhalená pěstírna konopí.

Přímo na místě se kriminalistům podařilo zajistit přes sedm stovek rostlin konopí 
a technické zařízení.

„Během domovní prohlídky byla zadržena jedna osoba asijského původu," dodala Trypesová s tím, že muž byl již obviněn z přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání 
s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Následně putoval do vazby.

V Dolní Poustevně šlo o druhou odhalenou pěstírnu během půl roku.

„Jedna tady byla odhalena loni v září na vietnamské tržnici," říká starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka s tím, že o posledním objevu podrobnější informace nemá. Pokud jde, jako v tomto případě, o soukromý objekt, policie to s obcí neřeší.

„S policisty jsme se ale bavili. Bylo nám řečeno, že se na Šluknovsku na pěstírny zaměřili. A je vidět, že mají výsledky, což je jen dobře," dodává starosta.

Sušil ho doma

Další případ, tentokrát nelegálního držení konopí, je z Děčína. Kriminalistům pomohl exekutor, který v jednom z domů objevil při návštěvě sušené konopí.

„Nalezená sušina byla děčínskými strážci zákona zajištěna a odeslána k odborným expertízám," popsala další případ Trypesová s tím, že konopí tu sušil devatenáctiletý mladík.

S ním bylo vedeno zkrácené přípravné řízení. Před několika dny mu policisté sdělili podezření ze spáchání přečinu přechovávání omamné 
a psychotropní látky a jedu, 
za což mu hrozí až roční pobyt ve vězení, zákaz činnosti nebo propadnutí věci.