Koncem loňského září se žena seznámila na sociální síti s mužem, který se jí představil jako architekt ze Švédska. Jejich komunikace pokračovala přes WhatsApp a podvodník si brzy ženu získal. Napsal jí, že vyhrál soutěž na stavbu podmořského hotelu na Kubě a požádal ji, zda by si na její adresu mohl nechat zaslat balíček, který by si u ní uschoval a vyzvednul, až za ženou přicestuje. Seniorka souhlasila a sdělila mu svou e-mailovou adresu. Na e-mail jí přišla zpráva s pokyny k zaplacení částky 3550 euro na bankovní účet, za doručení balíčku žena částku uhradila. Následně od září 2022 do února 2023 dostala několik dalších e-mailů s pokyny a výzvami k uhrazení dalších finančních částek v eurech v různých výších. "Důvěřivá žena ochotně platby posílala na účty podle pokynů z obdržených e-mailových zpráv a další peníze i v jednom případě vložila podle instrukcí nepoctivce do bitcoin automatu v Děčíně. Tomuto podvodníkovi tak žena zaslala více než 1,2 milionu korun," uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Tím však důvěřivost ženy neskončila. Ještě v průběhu letošního ledna se žena opět prostřednictvím sociální sítě seznámila s dalším mužem. Tentokrát se mělo jednat o vdovce pracujícího v Itálii jako námořník. I s tímto mužem seniorka komunikovala přes WhatsApp. Údajný námořník měl zrovna plout do Austrálie, ale při bouři se mu prý na lodi porouchaly motory a nadřízení posádce poručili, aby všechny své cennosti z lodi odeslali, kdyby loď náhodou přepadli piráti. "Tato legenda byla zřejmě pro ženu dostatečně důvěryhodná a nechala se přesvědčit opět k zaslání balíčku na svou adresu a k platbě za jeho doručení. Scénář se opakoval a seniorka podle obdržených pokynů ze zpráv od podvodníka zasílala různé částky na různé bankovní účty nebo opět vložila podle jeho instrukcí peníze do bitcoin automatu. Podvodníkovi tak zaslala celkem dalších více než 300 tisíc korun," sdělila Kubíčková.

Oba podvodníci se svými smyšlenými historkami připravili ženu o více než 1,5 milionu korun. Kriminalisté případ prověřují pro podezření z podvodu. V případě dopadení a odsouzení mužům hrozí vzhledem k výši způsobené škody až osm let za mřížemi.

Seniorka není zdaleka první obětí podvodníků, kteří si vymýšlejí různé historky a praktiky, jak z důvěřivých lidí vylákat peníze. Podvodníci jsou vynalézaví a vystupují pod různými identitami. Může jít o americké vojáky, lékaře, umělce, právníky či obchodníky. Policisté na ně veřejnost upozorňují opakovaně. "Důrazně varujeme před vkládáním peněz do bitcoinových automatů na základě obdržených QR kódů, které vám někdo pošle cestou zprávy a podobně. Peníze vkládejte jen pro obchodování, bitcoinmat není úschovna žádné banky. Vaše peníze se pak nepodaří zachránit," doplnila policejní mluvčí.