Některé výtržníky na severu Čech inspiruje k jejich nelegální činnosti televizní zpravodajství. Děčínskému deníku to řekl ředitel městské policie ve Varnsdorfu Martin Špička.

„Máme tu zkušenost, že když se něco ukáže ve zprávách a lidé to vidí, pak to také zkouší,“ říká Špička s tím, že reportáž – televizní či novinová – o nějaké krádeži je svým způsobem návod pro ostatní nepoctivce.

Zbytečné výjezdy

„To se ale nedá nic dělat, novináři o tom informovat musí,“ dodává smířlivě.

Kromě nechtěných návodů komplikují strážníkům práci i zbytečné výjezdy.

„Někde se třeba něco děje. Lidé na výtržníky zařvou, že volali městskou policii – a než tam přijedeme, jsou pryč,“ popisuje Špička běžnou praxi. Zároveň ale dodává: „Lepší vyjet pokaždé, než jednou k něčemu důležitému nevyjet – nebo třeba přijet pozdě.“

„Otázkou je, co je zbytečný výjezd,“ přidává se zástupce ředitele děčínských strážníků Tomáš Pavlík. „Je zbytečný výjezd ten, kdy hlídka vyrazí na místo a jen svým včasných příjezdem zabrání eskalaci nějakého konfliktu?“ I podle něj je lepší takový zásah, než propásnout nějakou zásadní událost. Zřejmě nejčastěji řeší strážníci rušení nočního klidu. V letních měsících navíc takových případů přibývá.

„Jsou to soboty nad ránem a neděle, kdy se lidé vrací z hospody,“ říká Špička. „S oblibou rozbíjejí sklenice na ulici, to je tady teď takový sport.“

Sousedské spory

Děčínská policie řeší často i sousedské spory či nahlášené dopravní přestupky. Týdně tu strážníci vyjedou zhruba ke dvěma stovkám událostí; zhruba 70 procent z nich pochází přímo od telefonických upozornění od lidí.

I v Děčíně, stejně jako ve Varnsdorfu, mají strážníci nejvíce práce o víkendech.