Škoda v řádech několika milionů korun, desítky nešťastných majitelů aut. Takovou spoušť za sebou zanechala partička šesti mužů, kteří se živili krádežemi aut. Za zloději ale sklapla klec. Půlroční snaha rumburských kriminalistů se zúročila právě v těchto dnech. „Třiašedesát policistů z Děčína ve spolupráci s kolegy z České Lípy se začátkem listopadu zúčastnili akcí, při nichž dopadli čtyři z pachatelů. Vyšetřování probíhalo až do současnosti a během něho strážci zákona odhalili další dva zloděje,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Kriminalisté při prohlídce tří nebytových prostor odhalili a zajistili zhruba devět set součástek ze zcizených vozidel. „Co se týče počtu automobilů, prozatím jich je identifikováno padesát, ale očekává se, že po skončení prací se počet zdvojnásobí,“ dodal Haňka.

Kriminalisté stále pracují na expertíze zabavených součástek. Lup pochází z celých severních Čech, zejména z Liberecka, Děčínska a Českolipska. K manipulaci s kradenými auty využívali muži dílnu v Novém Boru, sklad ve Cvikově a ve Stružnici kombinaci obojího.

„Šestice dopadených je obviněna z krádeže, podílnictví a legalizace výnosů z trestné činnosti, za což jim hrozí až pětileté vězení. Dva z pachatelů jsou umístěni ve vazbě, zbytek je stíhán na svobodě,“ ukončil Haňka.

Infografika.

Krádeže automobilů podle kriminalistů za poslední dobu nepřibývají. „Zvýšený nárůst počtu ukradených automobilů jsme za poslední roky nezaznamenali. Nejčastěji se kradou Škody, Wolksvageny, ale třeba i Seaty,“ vypočítal kriminalisty, který se danou problematikou zabývá. Dodal, že kradené auta nejčastěji končí na vrakovištích, rozprodaná na díly. „U dražších aut pozmění zloději pouze identifikační znaky vozu a nabídnou ho k prodeji. Lidé by proto měli být při koupi ojetého vozu velmi opatrní,“ varoval kriminalista.

Nejlepší je podle odborníků kupovat vůz v autorizovaném servisu. „Už i značkové prodejny nabízí ojeté automobily. Jedině tam má kupující záruku, že se nejedná o kradené auto. Autorizovaný prodejce garantuje původ vozu,“ vysvětlil mluvčí Haňka.