Šestatřicetiletý bývalý dobrovolný strážce národního parku je ve vazbě. Vít Pavko při posledním vazebním zasedání novinářům sdělil, že jeho klient trvá na tom, že České Švýcarsko nezapálil. Muž je ve vazbě od května. Za obecné ohrožení a poškození cizí věci hrozí obviněnému až 15 let vězení. Požár byl nejrozsáhlejší v historii ČR. Podle vyšetřovatelů zapálil muž letos v dubnu na Děčínsku i rozhlednu nebo posedy. Podle vyšetřovatelů způsobil všemi svými činy škodu 350 milionů korun.

"Než by soud přistoupil k nařízení hlavního líčení, tak si samozřejmě ujasňuje výši škod, které jsou v tom řízení přihlášeny. Státní zastupitelství se postavilo poněkud liknavě k právům poškozených, tedy oni velmi často jen opisovali nějaká čísla, která nebyla podložena," vysvětlil záležitost Pavko.

Podle jeho zkušeností se budou žalobci snažit jednat rychle. "Můj názor je, že do měsíce bude spis zpátky," řekl obhájce. Soud poté bude ještě pokračovat v prostudování spisu. Pavko míní, že bude nařízeno ještě jedno vazební zasedání předtím, než se uskuteční hlavní líčení. Odhaduje, že hlavní líčení bude nařízeno někdy na jaře.

Údajný žhář u soudu.
České Švýcarsko prý nezapálil. I tak nechali muže zadrženého za požár ve vazbě

Podle dřívějšího vyjádření náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové pro iDNES trestnou činnost doznával obviněný částečně, motiv mužova jednání není jasný. Dozorující státní zástupce pro něj v obžalobě navrhl trest zhruba v polovině výše zmíněného rozmezí, tedy kolem 12 let a ochranné léčení v ústavní formě.

Požár vypukl loni v noci na 24. července. Zasáhl plochu o velikosti přes 1000 hektarů. Likvidace požáru byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Do boje s požárem byli nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí. U hašení pomáhali i policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a řada dobrovolníků. Zhruba šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. Museli se evakuovat obyvatelé několika obcí, v osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily. Požár se podařilo uhasit po 20 dnech od vypuknutí.

Možná vám uniklo: Spáleniště v Českém Švýcarsku přikryl sníh, proměnilo se v černobílý film

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura