Krajský soud v Ústí nad Labem odmítl i třetí návrh na neplatnost krajských voleb. K žalobě nebude přihlížet, protože neměla elektronický podpis. Hejtmanka Jana Vaňhová tak musí do 20. listopadu svolat ustavující zastupitelstvo.

"K tomuto procesnímu závěru soud přikročil s ohledem na skutečnost, že k předmětnému návrhu zaslanému soudu prostřednictvím elektronické pošty nebyl připojen zaručený elektronický podpis," uvedla v odůvodnění soudkyně Markéta Lehká. Návrh bylo možné doplnit o písemnou formu do tří dnů, soud ale neměl povinnost navrhovatele na nedostatek upozornit.

Žalobu podala Marie Kindermannová z politického hnutí Nespokojení občané!, které v krajských volbách získalo 1,93 procenta hlasů. "Stěžuje si na neregulérnost volební soutěže pro výběr nekontrastních barev obálek pro krajské a senátní volby," uvedla mluvčí soudu Irena Jeřábková, když soud dokument obdržel.

Soud v pondělí zamítl také žádost Romana Razáka z Varnsdorfu, vadilo mu, že v krajských volbách nemohl kroužkovat kandidáty různých stran. Stejný důvod použil ve své žalobě i varnsdorfský aktivista Lukáš Kohout. Kromě žaloby ke krajskému soudu podal i ústavní stížnost. Druhý žalující Razák je Kohoutův kolega z petičního výboru za odvolání vedení města Varnsdorfu a občanského sdružení Zelené Ústecko.

K první stížnosti už se jako účastník řízení vyjádřil i Ústecký kraj. "Návrh na neplatnost voleb může podat navrhovatel, má-li za to, že byla porušena ustanovení zákona č. 130/2000 Sb., o volbách do zastupitelstev krajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, způsobem, který mohl ovlivnit výsledky voleb. Navrhovatel žádné porušení uvedeného zákona nenamítl," uvedl ředitel Krajského úřadu Ústeckého kraje Milan Zemaník. Úřad proto doporučil soudu, aby stížnost odmítl. Ten tak učinil 30. října.

Noví zastupitelé se podle zákona nesmí sejít na ustavujícím zasedání dřív, než soud rozhodne o všech žalobách. Zároveň ale od rozhodnutí soudu musí být zastupitelstvo svolané do 15 dnů, tedy v tomto případě do 20. listopadu. Ústavní stížnost podle Jeřábkové tento odkladný účinek nemá.