Hned dvakrát během necelých čtyřiadvaceti hodin usedl ve stejné jednací síni okresního soudu v Děčině na lavici obžalovaných šestatřicetiletý Martin Forró. V úterý se tam při hlavním líčení s úsměvem na rtech zpovídal ze zneužití pravomoci veřejného činitele a zpronevěry obecních peněz. Těchto trestných činů se měl dopustit jako bývalý starosta Dobrné. Ve středu ho před soudní senát přivedly jeho soukromé podnikatelské aktivity.

„Tahle kauza skutečně nemá nic společného s výkonem tehdejší funkce starosty. Souzený je za některé nesrovnalosti ve svém podnikání,“ vysvětlil děčínský soudce Petr Slezák, proč se Martin Forró ocitl před soudem coby podnikatel.

Na verdikt si ještě počká

Hlavním důvodem obžaloby se stal fakt, že exstarosta Dobrné ve svém podnikání podával daňová přiznání překračující hranici zákona. Podnět k trestnímu stíhání tak vlastně vzešel z děčínského Finančního úřadu. Vzhledem k tomu, do jaké fáze už soudní líčení pokročilo, jevilo se jako velice pravděpodobné vynesení rozsudku v této kauze už včera. Nestalo se tak.

„Bohužel, objevily se některé nové nesrovnalosti, které bude třeba vyjasnit dalšími svědeckými výpověďmi. Jednání jsem odročil na konec letošního prosince a zřejmě ani potom ještě k rozsudku nedojde. Předpokládám, že by se tak mohlo stát v průběhu ledna,“ dodal soudce Petr Slezák.

I když soud odlišuje delikty, který se Martin Forró dopustil ve funkci bývalého starosty Dobrné a porušením zákona v rámci podnikatelských aktivit, v konečném účtování bude mít navrch právě zneužití pravomoci veřejného činitele a zpronevěra obecních peněz. Ze všech obžalob, kterým totiž čelí, jde o kauzu s nejvyšší trestní sazbou. Zákon tam počítá až s desetiletým pobytem ve vězení.

„Je zřejmé, že podstatně dříve padne rozsudek za jeho daňové podvody, než za zpronevěru obecních peněz, protože projednávání této kauzy je složitější a bude procedurálně i časově náročnější,“ uvedla děčínská soudkyně Iva Najbrtová.

Martina Forró tato soudkyně už jednou odsoudila. Nesl odpovědnost za to, že Dobrná utratila částku sedm set tisíc korun, kterou obci jako jistinu na výběrové řízení pro výstavbu vodovodu poskytla jedna pražská firma. Zakázku nezískala, ale peníze zpátky od obce také nedostala. V době, kdy stále ještě byl starostou, dostal Forró za zneužití pravomoci veřejného činitele loni v říjnu tři roky odnětí svobody s podmíněným odkladem na stejně dlouhou dobu. Tenhle dřívější trest soud ale změní při vynesení nového rozsudku či rozsudků.

ČTĚTE TAKE: Forró se u soudu usmíval