Na dvanáct let zůstane ve vězení Pavel Pilko z Rumburku. Před ústeckým krajským soudem dnes skončil druhý proces s podnikatelem z Rumburku, který již byl jednou odsouzen za překupnictví efedrinu. Soud ponechal rozsudek z prvního soudního jednání – 12 let vězení nezměněný.

Pilko byl v roce 2007 odsouzen ještě s několika komplici v Čechách, odsouzeni byli také v Německu tamní distributoři efedrinu. Podle předsedkyně senátu Kamily Krejcarové je již trest, který s odpykává ve Valdicích dostatečný a plní úlohu odsouzeného napravit. Současný Pilko se práva na odvolání vzdal, státní zástupce si ale ponechal lhůtu na odvolání.

Druhý proces se šestačtyřicetiletým Pavlem Pilkem proběhl u krajského soudu proto, že německé orgány předali do ČR další poznatky o pašování efedrinu do Čech z Německa.

Ačkoliv Pilko popíral v prvním soudním líčení, že se obchodů zúčastnil, během druhého procesu přiznal, že se na překupnictví podílel.

Soud prokázal Pilkovi celkem nákup 62 kg efedrinu v letech 2004 a 2005. Kilogram stál od 4000 do 4500 eur (tehdy asi 140.000 Kč) za kilogram. Sám látku prodával za 150.000 až 160.000 korun dalším lidem.

Do vězení se dostal proto, že obchodování s efedrinem je trestné, neboť se z něho vyrábí droga známá v Čechách jako pervitin. Pilko si při zahájení procesu povzdechl, že se dopustil osudové chyby. Byl velmi zadlužený, přitom si lidé kolem něho mysleli, že je velký podnikatel, protože měl několik různých nočních podniků a barů.

Ve vězení je především proto, že lidé z německé skupiny dodávající efedrin na své kumpány řekli policii co mohli, aby si snížili trest.

Pilko se během jednání k obchodování s pervitinem doznal. Té mu podle soudu nyní pomohlo, protože je zřejmé, že svých činů lituje. Pilko si například posteskl, že teprve ve vězení si uvědomil jak tím, co prováděl, ublížil své rodině.

Polupachateli Pilka se na obchodech zúčastnil s občany SRN Swenem Rosenkranzem (1976), Oliverem Eulerem (1981) a českými občany Petrem Hajným (1972), Petrem Pencem (1964) a Pavlem Victorem Malým (1974).