Dramatická honička začala letos 8. srpna ve Schmilce poté, kdy auto, které řídil odsouzený Mohamad Ali, chtěli zkontrolovat němečtí celníci. Ten měl v tu chvíli za sebou stovky kilometrů, osm lidí vezl v autě přes celé Česko, svou cestu začal na Slovensku. Na výzvy k zastavení nereagoval a dojel až k zátarasu do Bad Schandau. „Naboural služební vozidlo německé celní správy a následně odjel směrem do České republiky. V Postelwitz jej znovu zastavili němečtí celníci, kteří otevřeli dveře u řidiče, který se následně rozjel směrem do České republiky,“ popsal při vynášení rozsudku začátek velkého policejního pronásledování ve dvou státech soudce Jiří Uřídil. Jeho senát ve středu potvrdil dohodu o vině a trestu, kterou s obžalovaným uzavřel státní zástupce.

Ali následně projel Děčínem a Jílovým a pokračoval směrem na Sněžník. A to přesto, že se jej policisté opakovaně snažili zastavit. Mezi Sněžníkem a Maxičkami pak nezvládl řízení, najel na obrubník, srazil označník autobusové zastávky a následně narazil do stromu. „Jedné osobě způsobil těžké zranění, dalších pět se při nehodě zranilo lehčeji,“ přiblížil následky nehody státní zástupce Tomáš Čuda, který Aliho obžaloval z organizování a umožnění nelegálního překročení státní hranice, z ublížení na zdraví z nedbalosti a neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku, za což obžalovanému hrozilo až osm let vězení.

Z pátrání.
Pašerák lidí ujížděl před policií a boural, v autě zůstalo osm zraněných Syřanů

Z místa nehody Ali utekl a rozjela se velká pátrací akce, do které byl zapojen i policejní vrtulník, psovodi a speciální pořádková jednotka. Muže se podařilo poměrně rychle dopadnout, po sdělení obvinění zamířil do vazby, z které jej ve středu k děčínskému soudu přivezla eskorta. Kvalitní a rychlou práci děčínských policistů ocenil po vynesení rozsudku také státní zástupce Čuda.

Jak vyplynulo z projednávání před soudem, Mohamad Ali rozhodl převézt své krajany do Německa proto, že na další cestu neměl peníze a převezením osmi lidí měl uhradit dluh za pobyt, jídlo nebo cigarety, které mu organizátoři nelegální migrace poskytli na Slovensku. Dali mu na výběr, zaplatit značnou částku, nebo převézt další Syřany do Německa.

Mohlo by vás zajímat: Muž z Děčínska znásilnil dceru i vnučku, soud jej poslal na devět let za mříže

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura