Přímo před soudem obviněný muž nevypovídal, soud se tak pouze seznámil s listinnými dokumenty, které předložil státní zástupce. „Pan obviněný byl vzat do vazby z obou navrhovaných důvodů. Tedy z důvodu útěkové vazby a předstižné vazby. Čili byla obava, že by se mohl někde skrývat a zároveň, že by mohl dokonat, případně zopakovat trestnou činnost, pro kterou byl stíhán,“ uvedl státní zástupce Vojtěch Kallai. Prozatím nechtěl komentovat motiv činu. Pokud muže soud uzná vinným, hrozí mu podle nynější právní kvalifikace jeho činu 10 až 18 let ve vězení. V průběhu vyšetřování se ale může kvalifikace změnit i směrem k vyšším sazbám.

K rodinnému neštěstí mělo dojít v Děčíně – Loubí ve středu ráno, kdy měl 25letý mladík pobodat a pořezat svou 42letou matku. Tu následně záchranná služba převezla do děčínské nemocnice. Agresor se sice dal po činu na útěk, policistům ale dlouho neunikal. I za pomoci psovodů jej totiž poměrně rychle dopadli, vyšetřovatel jej následně obvinil z vraždy ve stádiu pokusu. Ještě ten samý den podali vyšetřovatelé státnímu zástupci podnět k návrhu na uvalení vazby. Ten jej podal ještě ve čtvrtek večer k děčínskému okresnímu soudu.

Mladík měl mít v minulosti údajně zkušenosti s drogami, v současné době je ale prý neužívá. Také trpí psychickými obtížemi, kvůli kterým měl být dříve hospitalizován v psychiatrické nemocnici. Podle rodinných příslušníků se měl léčit se schizofrenií. Přímo u soudu působil klidně a tiše. „Já nikoho nezabil, řekněte jim, ať mne nefotí. Já nikoho nezabil,“ řekl jen polohlasem eskortě, když seděl před soudní místností a čekal na zahájení vazebního jednání. „Během vazební jednání byl klidný a choval se zcela normálně, racionálně,“ doplnil státní zástupce Kallai.

Nůž. Ilustrační foto
Několik bodnutí a říznutí. Syn se měl v Děčíně pokusit zavraždit matku

Letos se nejednalo o první takový násilný čin, kriminalisté již vyšetřují dvě dokonané vraždy. V obou případech již obvinili údajné vrahy. K neštěstí došlo v noci ze čtvrtka na pátek 4. února, kdy brzy ráno byli hasiči z Rumburku a Varnsdorfu povoláni do Východní ulice na pomezí Rumburku a Jiříkova k požáru odpadu. Záhy se ukázalo, že v požářišti leží lidské tělo a rozjelo se vyšetřování. Policie nechala celou ulici uzavřít. Na pomoc si povolala i speciální pořádkovou jednotku, která prohledávala širší okolí hrůzného nálezu. Ještě ten samý den policisté dopadli muže, kterého následně z vraždy obvinili. Jak se později ukázalo, v minulosti již byl odsouzen za pokus o vraždu. Nyní mu hrozí až 20 let, případně i výjimečný trest.

Jen o několik týdnů později vyjížděla krajská mordparta znovu na Děčínsko, tentokrát přímo do Děčína, kde se zabývali vraždou teprve třináctiletého chlapce. Toho měli o život připravit osmnáctiletý a patnáctiletý mladík, které soud poslal do vazby. Staršímu hrozí až dvacet let za mřížemi, případně výjimečný trest, mladší může v případě uznání viny odejít zásluhou věku od soudu s maximálně desetiletým trestem.