Bylo z toho velké haló, když v Jiříkově u Rumburku bodl loni v červnu 25letý invalida Dominik S. nožem do krku svého otce. Stalo se tak v jejich bytě v paneláku. Staršího muže musel vrtulník ihned transportovat na JIP. Přežil, ale ze zranění si odnesl vážné zdravotní komplikace. Dominik S., který měl dříve psychické problémy a užíval také drogy a alkohol, šel do vazby, ale teď je znovu na svobodě. Oba dva dokonce opět žijí spolu.

Trestní stíhání vyšetřovatelé zastavili už v dubnu. Podle znalců nebyl Dominik S. při spáchání trestného činu příčetný. Uznali ale, že je potenciálně nebezpečný pro společnost. Z vazby tak putoval do psychiatrické léčebny v Horních Beřkovicích. Odsud ho ale propustili. „Řekli, že nejsem klasický pacient, jakého vídají. Že jsem inteligentní a mám dobré vnímání,“ vysvětlil Dominik S. ve středu 15. září senátu ústeckého krajského soudu. Teď opět žije nejen s otcem, ale i s dalšími členy rodiny.

V Jiříkově mladý muž pobodal svého otce.
Syn bodl v Jiříkově u Rumburku otce nožem. Muž je na jednotce intenzivní péče

Ve středu 15. září se jednalo o návrhu žalobce na uložení psychiatrické ochranné léčby ústavní formou. „Vzhledem k tomu, že strany trvaly na výslechu znalců, bylo jednání odročeno, aby mohli být vyslyšeni,“ řekl k výsledku jednání státní zástupce Vladimír Jan s tím, že by to mělo být v průběhu října. Mladíkovi se z domu nechce. „Můj návrh je, aby probíhala dál ambulantní léčba. Řádně užívám léky a není žádný problém,“ uvedl Dominik S. s tím, že také abstinuje od alkoholu i drog.

Od propuštění je Dominik S. „v lajně“ i podle jeho otce. „Dodržuje medikaci, jezdí na psychiatrické konzultace, dávám na něj pozor,“ řekl Pavel S. Podle něj bylo loňské napadení důsledkem zkratkovitého jednání jeho syna pod vlivem drog. Starší muž je ale kvůli útoku stále v neschopnosti. „Mám zažádáno o invalidní důchod, protože mám trvale poškozenou míchu,“ popsal Pavel S.

Dominik S. odchází od soudu se svým otcem.Dominik S. odchází od soudu se svým otcem.Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín