„K napadení došlo kolem půl třetí v noci v jednom varnsdorfském baru, policisté tam byli ve svém volném čase,” řekla mluvčí policie Petra Trypesová. Všichni napadení pracují údajně na varnsdorfském oddělení hlídkové služby. Jeden z napadených měl podle informací, které má Děčínský deník k dispozici, zadržet sedmnáctiletého muže při řízení automobilu bez řidičáku. Právě tohoto policistu útočník poznal a začal ho nejprve velmi agresivně slovně napadat. Ostatní policisté chtěli situaci zklidnit a z baru odejít.

Už to ale nestihli. Cestu jim totiž zastoupila skupinka asi deseti Albánců, která na ně vzápětí zaútočila. Útočníci se zaměřili především na údery a kopy do hlavy a horní poloviny těl policistů. Podle zdroje seznámeného s vyšetřováním útočníci nepoužili zbraně.

„Čekáme na vyjádření lékařů. Jejich zranění nejsou život ohrožující. Doba a rozsah léčení nejsou dosud známy a vzhledem k okolnostem případu je zveřejňovat v této chvíli s ohledem na probíhající vyšetřování nebudeme,” uvedla policejní mluvčí.

Podle našich informací budou nejméně tři ze sedmi napadených policistů v pracovní neschopnosti.

Přímo na místě bitky byli zadrženi tři útočníci, další dva se podařilo policistům chytit ještě v průběhu soboty. Během nedělního odpoledne pak bylo čtyřem z pěti zadržených sděleno obvinění z trestných činů. Muži jsou podezřelí z trestných činů výtržnictví, ublížení na zdraví a násilí proti úřední osobě. Za to trestní zákoník umožňuje uložení trestů odnětí svobody až několika let vězení.

O dalším postupu by se mělo rozhodnout počátkem tohoto týdne. Po sdělení obvinění se bude rozhodovat o uvalení vazby na útočníky. Ti strávili víkend v cele předběžného zadržení.

Podle zdroje, který si nepřeje být jmenován, byl hlavním útočníkem Tahir Alija, jehož nezletilého syna měl jeden z policistů zadržet při silniční kontrole.

„Podle mne je naprosto v pořádku, že takového člověka zadržel. Není možné přeci dělat, že nic nevidím, jen proto, že se jedná o Albánce,” uvedl nás zdroj. Útočníci se nicméně hájili tím, že za útokem byl pouze alkohol, nikoliv vyřizování účtů.

Albánská rodina Alijů měla opletačky se zákonem již v minulosti. Například před třinácti lety byl bratr účastníka sobotního útoku Ruzhdi Alija odsouzen na jedenáct a půl roku za zastřelení muže ve Varnsdorfu.

Podle televize Nova si ale trest zatím neodpykal - utekl totiž z vazby.

S využitím ČTK