Policie informovala všechny školky v Ústeckém kraji už ve čtvrtek 6. května odpoledne, aby se mohly včas připravit. Ke škole na Máchově náměstí v Děčíně dorazili hned ráno strážníci. „Dva šli ke školce a jeden zůstal u školy. Dohlížejí na to, kdo do školky jde,“ popsal ředitel školy Martin Lána. Podobná opatření byla během pátku u většiny mateřinek v Ústeckém kraji.

Pátrací akci po anonymovi řídí Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve spolupráci s krajskými ředitelstvími policie. „Provádíme řadu opatření, která jsou dílem veřejná a dílem skrytá. Více informací v tuto chvíli z taktických důvodů poskytnout nemůžeme,“ sdělil ve čtvrtek ve tři odpoledne novinářům Jaroslav Ibehej z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Ani v pátek ale mluvčí NCOZ nebyl sdílnější a jednotlivá opatření nespecifikoval.

Informace o možném nebezpečí pro všechny mateřské školky se rozletěla éterem ve čtvrtek odpoledne, kdy policie zveřejnila informaci o anonymní výhrůžce útokem. Řada školských zařízení následně vyzvala rodiče, aby zvážili, zda si nenechat v pátek děti doma. Především ve velkých městských školkách pak rodiče tuto výzvu vyslyšeli. „Ráno přišly tři děti ze 45. Rodiče možná využili toho, že je pátek, případně babičkovského hlídání,“ přiblížil páteční ranní situaci Martin Lána z Děčína.

Poloprázdné byly také školky na Teplicku. „Máme minimálně o polovinu méně dětí z padesáti, které jsou zapsány jako předškoláci a mohou nyní školku dle vládních pokynů navštěvovat. Rodiče nám hlásili už včera, když si děti vyzvedávali, že si je dnes nechají raději doma,“ uvedla v pátek ráno před osmou hodinou ředitelka MŠ Fráni Šrámka v Teplicích. V lázeňském městě, stejně jako v Děčíně, pomáhají policii s dohledem nad školkami strážnici.

To před školkou Alergo v Žatci v pátek ráno ve chvíli, kdy kolem procházel redaktor Deníku, žádná zvýšená ostraha vidět nebyla. Ale i v této školce nechala většina rodičů děti doma. „Dvě třídy jsou úplně prázdné, v dalších jich je jen pár. Dohromady přišlo 25 dětí z 80 až 90. Když jsem se to včera dozvěděla, tak jsem nevěděla, jestli si z nás někdo nedělá legraci,“ řekla Deníku ředitelka Šárka Jílková. Stejně jako v jiných mateřinkách, ani v Alergu nemohly děti v pátek na procházky mimo areál.

V Litoměřicích panoval ráno před školkami klid. Například před mateřinkou v Eliášově ulici nehlídkovali okolo půl osmé ráno ani policisté. Ředitelka litoměřických mateřských škol Monika Mejtová přiblížila, že všechny školky jsou obezřetné stále a mají nastavená opatření, která dodržují po celou dobu provozu už z dřívějších dob.

Některé školky v kraji pak v pátek vůbec neotevřely, to je případ například školky ve Rtyni nad Bílinou na Teplicku. „Přišli by stejně dva až tři předškoláci, tak jsme se dohodli s rodiči, že si je raději nechají v pátek pro jednou doma. Problém v tom nebyl,“ sdělil v pátek dopoledne starosta obce Jaroslav Liška.