„Mami, proč je tady tak pěkně a čisto a u nás ne?“ Tak na tuto otázku před nedávnem hledala odpověď Jitka Veselá, která jela z Rumburka do Liberce přes německou Žitavu.

„Co jsem měla odpovědět? Svému šestiletému synkovi jsem musela dát za pravdu. Vlastně všechno, i nyní na jaře, tam vypadalo tak nějak upraveněji než u nás. Jen jsme totiž přejeli hranice naskytl se nám obrázek s odpadky v příkopech, pomalovanými autobusovými zastávkami či prokopnutými informačními tabulemi,“ konstatovala.

Za pravdu jí dává i tajemník městského úřadu v Krásné Lípě Jan Kolář. Potvrdil, že s vandalismem v různých podobách se setkávají téměř denně. A to jak na městském majetku, tak na dalším majetku ve veřejném prostoru. Počínaje opakovaně strhávanými jízdními řády na zastávkách nebo škodami na městské zeleni a konče třeba ničením městského mobiliáře. A škody jdou do desítek tisíc korun ročně.

„Je to samozřejmě vážný problém, ale nelze se nechat otrávit. Města před pár lety vypadala výrazně hůř. Je důležité poškozené věci urychleně dávat do pořádku, jedna vytlučená skleněná výplň vývěsky se rychle stává výzvou k ničení další. Podobné je to i s grafity,“ řekl. Podle něj ale jednoduché řešení, které by podobné problémy odstranilo, jako obvykle neexistuje.

Těžiště vidí ve výchově, a to především v rodinách. „Na policii bych se v těchto případech příliš nespoléhal,“ podotkl Jan Kolář.
Na policii se ale alespoň částečně chtějí spolehnout ve Starých Křečanech. Zatím tu otázku vandalismu řeší domluvou, kterou si celkem úspěšně vypomohli i při nedávných problémech na fotbalovém hřišti.

„Podařilo se nám s partou mladých, která tu řádila, domluvit a společnými silami jsme vše uvedli do pořádku. Bohužel přišla jiná partička a jsem opět tam, kde jsme byli,“ řekl starokřečanský starosta Martin Manzel.

Ve Starých Křečanech proto také začali jednat se sousedním Rumburkem o pomoci tamní městské policie. Ovšem tato spolupráce přijde obecní kasu zhruba na sto tisíc korun ročně.

Již delší dobu se řádění vandalů snaží udělat přítrž i starosta Jiřetína pod Jedlovou a zároveň i senátor za Děčínsko Josef Zoser. Ten se za pomoci dalších senátorů a poslanců snaží přesvědčit ministerstvo životního prostředí a další kompetentní orgány o nutnosti změny zákona, který by zlodějům a jiným bandám pobertů vzal chuť krást a zpeněžovat to, co jim nepatří. V Jiřetíně pod Jedlovou se totiž vandalové nejčastěji podepisují na tamní Křížové cestě.

„Už se nám tam ztratilo kompletní veřejné osvětlení, reflektory, okapy, plechy ze střech kapliček. Ale problémy máme i se zloději kanálových krytů,“ vyjmenoval jiřetínský starosta.

Ročně tak nápravy škod po řádění vandalů a zlodějů stojí obec několik tisíc korun.

Kvůli chování lidí tu dokonce byli nuceni přijmout i přísnější návštěvní řád ve sportovním areálu.

„Vždycky jsem si myslel, že děti, které si hrají nezlobí, ale zjistil jsem, že některé bez problémů stihnou obojí,“ poznamenal Josef Zoser. Dodal, že pracovníky areálu tak nyní čeká generální úklid sportoviště, při kterém odstraní vše, co by mohlo výtržníky lákat k ničení.