Policie zadržela dva Romy, kteří se podle ní účastnili nedělní hromadné rvačky v Rumburku. Po dalším vyhlásila celostátní pátrání.

Jeden ze zadržených je už kromě jiného obviněný z ublížení na zdraví a pokusu o těžké ublížení na zdraví s rasovým podtextem, za což mu hrozí pět až 12 let odnětí svobody.

Druhého zadrženého policie zatím vyšetřuje a pátrá i po dalších členech až dvacetičlenné skupinky, která prý napadla cestou z diskotéky mnohem menší skupinu příslušníků majority. Jeden zbitý skončil se zlomeninami v nemocnici.

Informace o tom, kolik lidí čítala útočící skupinka, se značně různí, od 14 až do 20. Policie v pondělí potvrdila původní počty – útočníků bylo dvacet, napadení byli čtyři. Obviněný je podle děčínského policejního mluvčího Vojtěcha Haňky zatím jen jeden.

„Zda se k němu v tomto rozsahu připojí další, je předmětem probíhajícího šetření,“ řekl. „V současnosti vyslýcháme druhého podezřelého a z menších přečinů podezříváme několik dalších lidí,“ uvedl Haňka v pondělí dopoledne. Menšími přečiny se podle něj rozumí poškození cizí věci a výtržnictví.

Práci vyšetřovatelům tentokrát neulehčí kamerový systém. V Rumburku je sice umístěn v některých ulicích, místo rvačky však není kamerami pokryto.
„Chystáme jeho rozšíření. Ale je třeba hledat rovnováhu mezi bezpečností a slíděním v soukromí,“ dodal.

Ze zhoršující se situace v Rumburku je zneklidněný jeho starosta Jaroslav Sykáček.

„Připravuji dopis ministru vnitra Janu Kubicemu. Situace na Šluknovsku je opravdu neúnosná. A neustále se zhoršuje,“ říká Sykáček, který žádá po policii posílení hlídek.

„Městskou policii můžeme posílit pouze krátkodobě, při nějaké akci. Ale na dlouhodobé větší nasazení bychom museli přijmout další strážníky, což by stálo miliony. Proto žádám o pomoc a posílení stavů okresní i krajské vedení policie,“ pokračuje.

Vyššího počtu hlídek se ale jen tak zřejmě nedočká.

„Policie České republiky je momentálně na hranici svých sil a možností. Služby jsme již posílili po jednání se starosty Šluknovského výběžku,“ oponuje policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Majitel domu, u kterého se brutální napadení v neděli odehrálo, již vyčíslil škodu na svém majetku, především na vymlácených vchodových dveřích.

„Je to přibližně dvacet tisíc korun. Již se mi na to byl podívat truhlář a bude muset jejich některé části udělat úplně nové. Naštěstí jsem pojištěný, takže škodu bude po pachatelích zřejmě vymáhat pojišťovna,“ uvedl Alois Kittl.

Incident se stal v neděli okolo páté hodiny. Napadení tvrdí, že krátce předtím přišli domů z diskotéky a ještě pokuřovali před domem, načež prý vyšla z nedalekého baru skupina Romů a začala jim vyhrožovat zabitím. „Snažili jsme se to uklidnit, ale pustili se do nás. Zaběhli jsme do baráku, oni rozkopali dveře a začali nás mlátit 'teleskopy',“ vypověděl jeden z mladíků s čerstvým šrámem v obličeji. Jeho kamarád skončil s mnohočetnými zlomeninami rukou a údajně naštípnutým obratlem v nemocnici.

Na severu Čech se v poslední době stupňuje napětí mezi starousedlíky a sociálně slabými, které tam údajně sestěhovávají realitní společnosti.

close zoom_in CELOSTÁTNÍ PÁTRÁNÍ PO PODEZŘELÉM Policie vyhlásila celostátní pátrání po podezřelém Kamilu Ceperovi, který se měl rvačky také zúčastnit. Podezřelému je 21 let a naposledy byl spatřen v Rumburku v části Podhájí kolem nedělní 17. hodiny. S informacemi o hledaném se můžete obracet na kteroukoliv služebnu Policie ČR nebo na linku 158.

Celé uplynulé roky byl Šluknovský výběžek vnímán jako region plný továren, šedi, prachu a prostitutek. Po několika letech tvrdé práce a snahy zdejších obcí, měst a občanských sdružení o zlepšení tohoto pohledu a po letech snahy nalákat turisty na krásy naší přírody, se celé toto snažní otřásá pod tíhou událostí posledních týdnů či měsíců. Jak nalákáme novou turistickou klientelu do naší destinace, když slyší dnes a denně o nechutném cikánském fenoménu. Jak přilákáme turisty do regionu, kam se za tichého mlčení politiků sestěhovávají nepřizpůsobiví občané, kde se rapidně zvyšuje kriminalita, kde se majoritní společnost bojí večer vycházet, přes den se bojí posílat děti samotné ven a kde je bezdůvodně napadána cikánským etnikem? Vyzývám všechny zainteresované. Přestaňte strkat hlavu do písku a naslouchejte svým slušným a pořádkumilovným občanům. Označujte případy cikánské agrese podle pravdy a jedním metrem. Nevymlouvejte se na nedostatek peněz a přesuňte policejní složky z míst, kde nejsou tolik potřebné. Přestaňte vyplácet, jen tak nazdařbůh, tolik sociálních dávek bez toho, aby si je cikáni zasloužili. Provádějte pravidelné kontroly a zjišťujte porušování vyhlášek a zákonů této země a hlavně je beze strachu postihujte. Konejte tak, aby si cikáni nemohli dovolit to, co si dovolí. Prostě a jednoduše: „Politické, úřednické a policejní špičky, začněte opravdu pomáhat a chránit.“ Petr Heinrich Nespokojený občan Varnsdorfu

Jak by se podle vás měla řešit situace ve Šluknovském výběžku s nepřizpůsobivými? Napište nám na decinsky@denik.cz