Takový zápřah děčínští hasiči dlouho nepamatují. Během pouhého půl druhého dne totiž museli hned jedenáctkrát vyjet k požáru odpadkového koše, popelnice nebo trávy. Nebyla to náhoda, nýbrž úmysl. Pyromana dopadla policie během pondělí, několik hodin po posledním požáru, který založil.

„První požár odpadu jsme zaznamenali 1. července krátce po 13. hodině, v následujících sedmi hodinách jsme zasahovali u dalších pěti požárů,“ uvedl mluvčí hasičů Milan Rudolf.

Nejprve začal hořet odpad v Podmoklech, následovaly požáry popelnice, koše nebo keřů. Hasiči tak vyjížděli k drobným ohňům do ulice Práce, do Bezručovy ulice nebo do Severní. Po celou dobu tak pyroman neopustil širší centrum Děčína.

Se zakládáním požárů ale muž v neděli neskončil a pokračoval i v pondělí a v noci na úterý, kdy zapálil popelnici na Masarykově náměstí. Právě po tomto požáru jej okolo druhé hodiny v noci zadrželi strážníci, kteří podezřelého muže předali republikové policii.

„Zakládání požárů šetříme v přestupkovém řízení,“ sdělila policejní mluvčí Petra Trypesová. Je ale možné, že budou všechny případy sloučeny do jednoho a konání pyromana získá kvalifikaci trestného činu.

Při jednotlivých požárech sice žhář nezpůsobil velké škody, v součtu jde však o tisíce korun. Například jedna popelnice o objemu 120 litrů vyjde podle internetového srovnávače cen na přibližně 700 korun. Odpadkové koše stojí přibližně dvojnásobek.

Podle informací Deníku je žhářem 20letý muž z Děčína, který přidělával práci hasičům už letos na jaře. Tehdy měl v Boleticích zapálit velkou popelnici, která stála těsně u obytného domu. Hrozilo tak nebezpečí, že oheň na budovu přeskočí a někoho zraní.

Žháře však při jeho činu natočila kamera děčínské městské policie a podařilo se jej rychle dopadnout. Za své protiprávní konání dostal pokutu.

Pro hasiče z Děčína byla jedenáctka výjezdů na začátku července neobvyklou porcí. „V průběhu celého června jsme k požáru popelnice, odpadu nebo travního porostu vyjížděli v Děčíně a okolí k 18 případům,“ připomněl pro srovnání krajský mluvčí hasičů Milan Rudolf.

K naplnění více než poloviny případů z června tak děčínským hasičům zásluhou mladého pyromana stačila pouhá dvacetina času.